Əcnəbilərin Azərbaycana giriş-çıxışı ilə bağlı qaydalar optimallaşdırılmışdır
Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsinin əcnəbilərin ölkəyə girişi, qeydiyyatı və girişinə qadağa qoyulması ilə bağlı müddəalarına dəyişiklik edilmişdir.
Dəyişikliklər 3 əsas istiqamətdədir:
1. Azərbaycan ərazisinə gəlmiş şəxslərin qeydiyyata alınmadan qalma müddəti
2. Əcnəbilərin ölkəyə girişinə qoyulan qadağa
3. İnzibati cərimənin ödənilməməsinə görə dəbbə pulu müəyyən edilməsi
1-ci dəyişikliyə əsasən, əgər əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikası ərazisində 10 gündən artıq qaldıqda olduqları yer üzrə qeydiyyata alınmalı idilərsə, hazırda bu müddət 15 günə qaldırılmışdır. Yəni, 15 günədək müddət ərzində Azərbaycan ərazisində olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmadan qalına bilər.
2-ci dəyişikliyə görə, şəxsin ölkəyə girişinə qoyulan qadağa sadələşdirilmişdir. Belə ki, dəyişikliklərdən əvvəl şəxs Azərbaycan Respublikasında olma və yaşama qaydalarını pozduğuna görə inzibati məsuliyyətə cəlb olunur və ölkəyə girişinə 5 ilədək müddətə qadağa qoyulurdu. Bu halda həmin şəxs cəriməni ödəsə belə qadağa müddəti bitənədək ölkəyə daxil ola bilmirdi. Lakin hazırda əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs həmin cəriməni ödədikdə ölkəyə girişlə bağlı qadağa dərhal götürülür.
3-cü dəyişikliyin məzmunu isə inzibati cərimənin ödənilməməsinə görə dəbbə pulunun müəyyən edilməsindən ibarətdir. Belə ki, inzibati cərimə təyin edilmiş şəxs cərimənin qüvvəyə mindiyi gündən etibarən 30 gün ərzində cəriməni ödəməzsə, ödəmədiyi müddət üçün dəbbə pulu hesablanır. Dəbbə pulunun məbləği inzibati cərimənin ödənilmədiyi hər gün üçün cərimə məbləğinin 1 faizi miqdarındadır. Qeyd edilməlidir ki, dəbbə pulu 30 gündən sonrakı 2 ay üçün tətbiq edilir. Yəni, inzibati cərimənin qüvvəyə mindiyi gündən maksimum 90 gün sonra dəbbə pulunun hesablanması dayanır.
Ümumilikdə, dəyişikliklər miqrasiya qanunvericiliyinin sadələşdirilməsi və ölkəyə giriş-çıxış və qalma məsələlərinin təkmilləşdirilməsi yönündədir.

Amendments to the provisions of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan on the entry, registration and entry ban of foreigners into the country have been amended.
Changes are in three main directions:
1. The period of stay without registration persons arriving in the territory of Azerbaijan
2. A ban on the entry of foreigners to the country
3. Determination of penalty for non-payment of administrative fine
According to the first amendment, if a foreigner or stateless person had to be registered in the territory of the Republic of Azerbaijan if they stayed here for more than 10 days, this period has been increased to 15 days. It means that, foreigners can stay without registration on the territory of Azerbaijan within 15 days.
According to the second amendment, the ban on a person's entry into the country has been simplified. Thus, before the changes were made, the person was brought to administrative responsibility for the violation of the rules of staying and living in the Republic of Azerbaijan, the entry of a person into the country was banned for up to five years. In that case the person could not enter to the country even if he/she paid the fine. But now if a foreigner or stateless person pays his/her fine, the ban on entering the country is immediately taken.
The content of the third amendment is the determination of penalty for non-payment of administrative fines. Thus, if the administrative fine is not paid within 30 days from the date when the fine came into the force, a penalty will be charged for the period of non-payment. The sum of the penalty is 1 percent of the amount of the fine for each day the administrative fine is not paid. It should be noted that the penalty is applied for 2 months after 30 days of non-payment of the fine. That is, the calculation of the penalty is stopped after 90 days maximum from the date of the entry into force of the administrative fine.
In general, the amendments are aimed at simplifying migration legislation and improving entry, staying and exit issues of foreigners to the Republic of Azerbaijan.