Məşğulluq sahəsində yeni nəzarət qaydaları
Qaydaya əsəsən, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidməti Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən dövlət orqanları və təşkilatları, mülkiyyət və təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq hüquqi şəxslər, habelə fiziki şəxslər, eləcə də xarici hüquqi şəxslərin filial və nümayəndəlikləri tərəfindən əhalinin məşğulluğu sahəsində normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasına nəzarəti həyata keçirir.
Məşğulluq sahəsində nəzarət həmkarlar ittifaqlarının iştirakı ilə həyata keçirilir.
Məşğulluq sahəsində nəzarət plan üzrə və ya plandankənar yoxlamalar və məşğulluq sahəsində məlumatların monitorinqi formalarında həyata keçirillir.
Plan üzrə və ya plandankənar yoxlamalar “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respubikasının Qanununa uyğun həyata keçirilir.
Məşğulluq sahəsində monitorinq bu sahədə məlumatların toplanmasından, öyrənilməsindən və monitorinqin nəticələri üzrə tədbirlərin görülməsindən ibarətdir. Monitorinq zamanı aşkar edilmiş hüquq pozuntuları müvafiq məsuliyyət tədbirlərinin görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara təqdim edilir.
Məşğulluq sahəsində nəzarət aşağıdakı istiqamətlərdə həyata keçirilir:
• məşğul şəxslərin reyestrinə məşğul şəxslər barədə məlumatların daxil edilməsi;
• işəgötürənlər tərəfindən Xidmətin göndərişi əsasında sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslərin onlar üçün kvota müəyyən olunmuş iş yerlərinə qəbul edilməsi;
• Azərbaycan Respublikasında işaxtaran və işsiz şəxslərin işə düzəlməsində, habelə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xarici ölkələrdə işə düzəlməsində vasitəçilik fəaliyyəti ilə məşğul olan hüquqi şəxslər barədə məlumatın reyestrə daxil edilməsi;
• işaxtaran və işsiz şəxslərin işə düzəlməsində vasitəçilik fəaliyyətini həyata keçirən hüquqi şəxslər tərəfindən iş üçün müraciət edən və işlə təmin olunan şəxslərin sayı haqqında məlumatların Xidmətə təqdim edilməsi;
• işəgötürənlər tərəfindən Xidmətin göndərişinin təqdim edildiyi gündən ən geci 5 (beş) iş günü müddətində boş iş yerinin tutulub-tutulmaması ilə bağlı qərarın qəbul edilərək Xidmətə təqdim edilməsi;
• işəgötürənlər tərəfindən yeni iş yeri yarandığı və ya iş yeri boşaldığı gündən ən geci 5 (beş) iş günü müddətində əməkhaqqı göstərilməklə, bu barədə məlumatların “Mərkəzləşdirilmiş Elektron İnformasiya Sistemi”nə  daxil edilməsi və.s;
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsində məşğulluq haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə ümumillikdə 300 manatdan 1000 manata qədər cərimə nəzərdə tutulur.
Nizamnamə kapitalının ödənilməməsinə görə cərimə
Kapital qoyuluşunun edilməməsi cəzalandırılacaq İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilmiş son d...
Jul 22, 2024
Dövlət Satınalmaları haqqında Qanun 2024
14 iyul 2023-cü il tarixdə “Dövlət satınalmaları haqqında” yeni qanun qəbul edildi. Maliyyə vəsai...

Согласно правилу Государственная Служба Занятости при Министерстве Труда и Социальной защиты населения Азербайджанской Республики контролирует соблюдение требований нормативных правовых актов в сфере занятости физических и юридических лиц, в том числе филиалов и представительств иностранных юридических лиц.
Контроль в сфере занятости осуществляется с участием профсоюзов.
Контроль в сфере занятости осуществляется в форме обычных или внеочередных проверок и мониторинга информации в сфере занятости.
Обычные и внеочередные проверки проводятся в соответствии с законом «О регулировании проверок предпринимательства и защите интересов предпринимателей».
Мониторинг в сфере занятости состоит из сбора и получения информации и принятия мер по результатам мониторинга. Нарушения, обнаруженные в процессе мониторинга, представляются в соответствующие органы для применения соответствующих мер.
Контроль в сфере занятости населения осуществляется по следующим направлениям:
• Предоставление информации о занятых лицах в реестре работающих лиц;
• на основании служебного заказа - набор лиц с особыми потребностями в социальной защите и имеющих трудности с получением работы в соответствии с квотой, установленной для них работодателями;
• Включение информации о юридических лицах, занятых трудоустройством безработных в Азербайджанской Республике, а также трудоустройстве граждан Азербайджанской Республики, проживающих за границей;
• Предоставление информации о количестве занятых лиц и лиц, претендующих на работу со стороны юридических лиц, занимающихся трудоустройством безработных;
• Предоставление решения о сохранении вакантных должностей в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты предоставления Сервиса работодателем;
• Предоставление работодателями информации о создании или увольнении в «Централизованную электронную информационную систему» не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты создания или увольнения и т. Д.
Стоит отметить, что Кодекс об Административных Правонарушениях Азербайджанской Республики предусматривает штрафы от 300 до 1000 манатов за нарушение трудового законодательства.