10 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Milli Məclis tərəfindən qəbul edilmiş COP29-a ev sahibliyinə dair ölkə razılaşmasını təsdiq edən qanunu imzalayıb. Bu razılaşma, Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının, Kioto Protokolunun və Paris Razılaşmasının Katibliyi arasında 2024-cü ilin avqust ayında imzalanmışdır (bundan sonra “COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşması” adlandırılacaq) və qeyd edilən qanunun dərc edilməsilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən ratifikasiya olunmuş hesab edilir.
Qeyd edək ki, COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşması, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası, Kioto Protokolu üzrə Tərəflərin 19-cu sessiyası, Paris Razılaşması üzrə Tərəflərin 6-cı sessiyası və köməkçi orqanların sessiyaları ilə bağlıdır.
COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşmasına əsasən, Azərbaycan COP 29 tədbirini razılaşmanın şərtlərinə uyğun olaraq təşkil etməyi, o cümlədən konfrans yerləri, yaşayış, nəqliyyat, tibbi xidmətlər, habelə iştirakçıların təhlükəsizliyi və müdafiəsini təmin etməyi öhdəsinə götürür.
10 oktyabr 2024-cü il tarixli Prezident Fərmanı ilə COP29-un Seçilmiş Prezidenti olan Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinə, COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşmasının həyata keçirilməsini təmin etmək tapşırılıb.
Yeni dəyişikliklərlə,xəstəlik vərəqələri sığortaolunanlar və sığortaedənlər tərəfindən Azərbaycan...

On 10 October 2024, The President of Azerbaijan has promulgated a Law passed by the Parliament on approving COP29 host country agreement. This host country agreement, signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change, the Kyoto Protocol and the Paris Agreement (hereinafter “COP 29 Azerbaijan Host Country Agreement”) in August 2024, is now considered as ratified by the Azerbaijani Parliament (Milli Mejlis).
COP 29 Azerbaijan Host Country Agreement concerns the Twenty-Ninth Session of the Conference of the Parties to The United Nations Framework Convention on Climate Change, The Nineteenth Session of the Conference of the Parties Serving As the Meeting of the Parties To The Kyoto Protocol The Sixth Session of The Conference of The Parties Serving as the Meeting of The Parties To The Paris Agreement And the Sessions of The Subsidiary Bodies.
By COP 29 Azerbaijan Host Country Agreement Azerbaijan undertakes to organize the COP 29 Azerbaijan event in line with the agreement terms, including ensuring conference, accommodation, transportation, medical facilities as well as safety and protection for the participants.
By the Presidential Decree dated 10 October 2024, COP29 President-Designate and Azerbaijan's Minister of Ecology and Natural Resources is instructed to ensure the implementation of the COP 29 Azerbaijan Host Country Agreement.