10 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Milli Məclis tərəfindən qəbul edilmiş COP29-a ev sahibliyinə dair ölkə razılaşmasını təsdiq edən qanunu imzalayıb. Bu razılaşma, Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının, Kioto Protokolunun və Paris Razılaşmasının Katibliyi arasında 2024-cü ilin avqust ayında imzalanmışdır (bundan sonra “COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşması” adlandırılacaq) və qeyd edilən qanunun dərc edilməsilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən ratifikasiya olunmuş hesab edilir.
Qeyd edək ki, COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşması, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası, Kioto Protokolu üzrə Tərəflərin 19-cu sessiyası, Paris Razılaşması üzrə Tərəflərin 6-cı sessiyası və köməkçi orqanların sessiyaları ilə bağlıdır.
COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşmasına əsasən, Azərbaycan COP 29 tədbirini razılaşmanın şərtlərinə uyğun olaraq təşkil etməyi, o cümlədən konfrans yerləri, yaşayış, nəqliyyat, tibbi xidmətlər, habelə iştirakçıların təhlükəsizliyi və müdafiəsini təmin etməyi öhdəsinə götürür.
10 oktyabr 2024-cü il tarixli Prezident Fərmanı ilə COP29-un Seçilmiş Prezidenti olan Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinə, COP29 Azərbaycan Ev Sahibi Ölkə Razılaşmasının həyata keçirilməsini təmin etmək tapşırılıb.
Yeni dəyişikliklərlə,xəstəlik vərəqələri sığortaolunanlar və sığortaedənlər tərəfindən Azərbaycan...

10 октября 2024 года Президент Азербайджана подписал закон, принятый Парламентом, о ратификации соглашения о статусе «принимающей стране» (о статусе страны-хозяина) COP29. Это соглашение, подписанное между Правительством Азербайджанской Республики и Секретариатом Рамочной конвенции ООН об изменении климата, Киотским протоколом и Парижским соглашением (далее - «Соглашение о статусе страны-хозяина COP29 Азербайджан»), было подписано в августе 2024 года и теперь считается ратифицированным Национальным Собранием Азербайджана (Милли Меджлис).
Соглашение о статусе страны-хозяина COP29 Азербайджан касается Двадцать девятой сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, Девятнадцатой сессии Конференции Сторон, выступающей в качестве встречи сторон Киотского протокола, Шестой сессии Конференции Сторон, выступающей в качестве встречи сторон Парижского соглашения, а также сессий вспомогательных органов.
Согласно Соглашению о статусе страны-хозяина COP29 Азербайджан обязуется организовать мероприятие COP29 в соответствии с условиями соглашения, включая обеспечение конференц-залов, проживания, транспортировки, медицинского обслуживания, а также безопасности и защиты участников.
По указу Президента от 10 октября 2024 года Президенту COP29, Министру экологии и природных ресурсов Азербайджана, поручено обеспечить выполнение Соглашения о статусе страны-хозяина COP29 Азербайджан.