Xarici valyutada əməliyyatlara dair məhkəmə təcrübəsi haqqında
Yasamal Rayon Məhkəməsində xarici valyutada aparılan əməliyyatlar üzrə  məhkəmə işləri üzrə səmərəli təcrübə yaradacaq işə baxılmış və müvafiq qərar qəbul edilmişdir.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası tərəfindən Caspian Legal Center (“CLC”) şirkətinin ölkə xaricinə valyutada köçümə əməliyyatı aparılması və 270 gün ərzində müvafiq xidmətlərin alınmasını təsdiq edən sənədin təqdim edilmədiyi iddia edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 430.4-cü maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş inzibati xətanın törədilməsi barədə inzibati xəta haqqında protokol tərtib olunmuşdur.
CLC tərəfindən bildirilmişdir ki, xaricdəki hüquqi layihələyə uyğun olaraq xarici hüquq şirkətlərindən müvafiq rəylər alınmış və xidmətlər faktiki olaraq elektron poçtla təqdim edilmiş rəylərdən (reportlardan) ibarət olmuş, habelə hal üzrə xidmətin göstərilməsini təsdiq edən kağız daşıyıcıda imzalanmış təhvil-təsklim aktının mövcud olmamış və belə bir tələb qanunvericiliklə müəyyən edilməmişdir.
İşə baxan məhkəmə tərəfindən haqlı olaraq qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan Respublikasının İXM-nin 430.4-cü maddəsinin dispozisiyasından və “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyutda əməliyyatlarının aparılması” Qaydalarının tələbindən aydın olduğu kimi, həmin maddə ilə nəzərdə tutulan inzibati məsuliyyət avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində 270 gündən artıq müddət ərzində idxal olunan xidmətlərin göstərilməsini təsdiq edən sənəd təqdim edilmədikdə deyil, ümumiyyətlə xidmətlər göstərilmədikdə və ödənilmiş valyuta vəsaitini xaricdən geri qaytarılmadıqda yaranır. Eyni zamanda məhkəmə tərəfindən qeyd edilmişdir ki, inzibati xətalar haqqında işlərdə analogiyaya əsaslanan genişləndirici təfsir yol verilməzdir və qanunverici maddələrin mətnlərində nəzərdə tutulmayan vəzifələrin, məhdudiyyətlərin qoyulmasını qadağan edir.
Odur ki, Caspian Legal Center tərəfindən xidmətlər faktiki olaraq əldə edildiyindən (müvafiq hesabatlar və rəylər işə əlavə edilmişdir) və İXM-nin müvafiq maddəsinin dispozisiyasına əsasən məsuliyyətin yaranması üçün imzalanmış sənədlərin təqdim edilməməsinin deyil, faktiki olaraq xidmətlərin göstərilməməsi faktının aşkar olunması zəruri olduğundan iş üzrə icraata xitam verilmişdir.
Qeyd olunan məhkəmə təcrübəsi belə qənaətə gəlməyə əsas verir ki, istər banklar, istərsə də MBNP hüquqi şəxslərin müvafiq valyuta tənzimi qaydaları ilə inzibati xətaya yol verdikləri qənaətinə gəlmək üçün xidmətin alınıb-alınmamasını yoxlamalıdır. Belə ki,  təhvil-təslim aktının olmaması belə bir xidmətin alınmaması demək deyil, habelə inzibati xətanın yaranması üçün xidmətin alınmamış olması zəruridir.
Xarici valyutada pul köçürmələri və oxşar inzibati xəta işləri barədə suallarınızı bizə yaza bilərsiniz:
Orxan Beydiyev, Hüquq Meneceri
Email: [email protected], [email protected]
Telefon: (050) 289 89 73, 012 (480 14 86)
Əcnəbilər Azərbaycanda əmlak ala bilərmi ?
Jan 15, 2020
Elektron rabitə vasitəsilə ilə müqavilənin bağlanılması
May 11, 2022
Azərbaycana girişə qadağa:  Əcnəbilərə tətbiq olunan məhdudlaşdırmanı necə aradan qaldırmaq olar?
Azərbaycana girişə qadağa: Əcnəbilərə tətbiq olunan məhdudlaşdırmanı necə aradan qaldırmaq olar?
Hazırda Azərbaycan Respublikası tanınmış bir iş və turizm məkanı olaraq daha çox maraq qazandığın...
Dec 06, 2019
Miqrasiya Məcəlləsinin mübahisəli maddələri ilə bağlı Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyi
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin bir sıra məqamları ilə ba...

The District Court of Yasamal had a hearing and made a relevant decision regarding a case that can create an effective precedent on litigations on foreign currency.
According to the circumstances of the case, it was claimed by the Financial Market Supervisory Authority that Caspian Legal Center Company (CLC) did not submit a document confirming foreign currency transactions and obtaining relevant services within 270 days, and a protocol on administrative offense was drawn up per Article 430.4 of the Code of Administrative Offenses.
CLC stated that relevant legal reports were obtained from foreign law firms in accordance with overseas legal projects, the services actually consisted of reports submitted by email, as well as there was no act of acceptance signed in paper and confirming the provision of the services, and such a requirement was not prescribed by law.
The Court rightly noted that according to Article 430.4 of the Code of Azerbaijan Republic on Administrative Offences (hereinafter CAO) and the requirements of “the rules of conducting transactions in foreign currency by residents and non-residents of the Republic of Azerbaijan", failure to submit a document confirming delivery of services over 270 days from advance payments in currency does not cause administrative liability under this Article, but not providing the services and not paying back the advance payment does cause administrative liability. At the same time it was noted by the Court that an expansive interpretation based on analogy is not applicable for cases on administrative offenses.
Therefore, proceedings on the case were terminated since the services were actually obtained by Caspian Legal Center (relevant reports and references have been attached to the case), and as prescribed by the relevant article of CAO, revealing the fact that services were not provided is a ground for administrative liability, but non-submission of relevant signed documents is not a ground.
The mentioned court precedent gives a reason to make such a conclusion that first of all, it is necessary to make sure that the services are provided either for banks or FIMSA to make a conclusion that legal entities have committed an administrative offense under relevant currency regulation rules. Thus, the absence of an act of acceptance does not mean that services have not been provided, non-provision of services is necessary for the existence of an administrative offense.
You can write your questions about cases on money transfers in foreign currency and other similar cases on administrative offences.