Xarici valyutada əməliyyatlara dair məhkəmə təcrübəsi haqqında
Yasamal Rayon Məhkəməsində xarici valyutada aparılan əməliyyatlar üzrə  məhkəmə işləri üzrə səmərəli təcrübə yaradacaq işə baxılmış və müvafiq qərar qəbul edilmişdir.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası tərəfindən Caspian Legal Center (“CLC”) şirkətinin ölkə xaricinə valyutada köçümə əməliyyatı aparılması və 270 gün ərzində müvafiq xidmətlərin alınmasını təsdiq edən sənədin təqdim edilmədiyi iddia edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 430.4-cü maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş inzibati xətanın törədilməsi barədə inzibati xəta haqqında protokol tərtib olunmuşdur.
CLC tərəfindən bildirilmişdir ki, xaricdəki hüquqi layihələyə uyğun olaraq xarici hüquq şirkətlərindən müvafiq rəylər alınmış və xidmətlər faktiki olaraq elektron poçtla təqdim edilmiş rəylərdən (reportlardan) ibarət olmuş, habelə hal üzrə xidmətin göstərilməsini təsdiq edən kağız daşıyıcıda imzalanmış təhvil-təsklim aktının mövcud olmamış və belə bir tələb qanunvericiliklə müəyyən edilməmişdir.
İşə baxan məhkəmə tərəfindən haqlı olaraq qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan Respublikasının İXM-nin 430.4-cü maddəsinin dispozisiyasından və “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyutda əməliyyatlarının aparılması” Qaydalarının tələbindən aydın olduğu kimi, həmin maddə ilə nəzərdə tutulan inzibati məsuliyyət avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində 270 gündən artıq müddət ərzində idxal olunan xidmətlərin göstərilməsini təsdiq edən sənəd təqdim edilmədikdə deyil, ümumiyyətlə xidmətlər göstərilmədikdə və ödənilmiş valyuta vəsaitini xaricdən geri qaytarılmadıqda yaranır. Eyni zamanda məhkəmə tərəfindən qeyd edilmişdir ki, inzibati xətalar haqqında işlərdə analogiyaya əsaslanan genişləndirici təfsir yol verilməzdir və qanunverici maddələrin mətnlərində nəzərdə tutulmayan vəzifələrin, məhdudiyyətlərin qoyulmasını qadağan edir.
Odur ki, Caspian Legal Center tərəfindən xidmətlər faktiki olaraq əldə edildiyindən (müvafiq hesabatlar və rəylər işə əlavə edilmişdir) və İXM-nin müvafiq maddəsinin dispozisiyasına əsasən məsuliyyətin yaranması üçün imzalanmış sənədlərin təqdim edilməməsinin deyil, faktiki olaraq xidmətlərin göstərilməməsi faktının aşkar olunması zəruri olduğundan iş üzrə icraata xitam verilmişdir.
Qeyd olunan məhkəmə təcrübəsi belə qənaətə gəlməyə əsas verir ki, istər banklar, istərsə də MBNP hüquqi şəxslərin müvafiq valyuta tənzimi qaydaları ilə inzibati xətaya yol verdikləri qənaətinə gəlmək üçün xidmətin alınıb-alınmamasını yoxlamalıdır. Belə ki,  təhvil-təslim aktının olmaması belə bir xidmətin alınmaması demək deyil, habelə inzibati xətanın yaranması üçün xidmətin alınmamış olması zəruridir.
Xarici valyutada pul köçürmələri və oxşar inzibati xəta işləri barədə suallarınızı bizə yaza bilərsiniz:
Orxan Beydiyev, Hüquq Meneceri
Email: [email protected], [email protected]
Telefon: (050) 289 89 73, 012 (480 14 86)
Əcnəbilər Azərbaycanda əmlak ala bilərmi ?
Jan 15, 2020
Elektron rabitə vasitəsilə ilə müqavilənin bağlanılması
May 11, 2022
Azərbaycana girişə qadağa:  Əcnəbilərə tətbiq olunan məhdudlaşdırmanı necə aradan qaldırmaq olar?
Azərbaycana girişə qadağa: Əcnəbilərə tətbiq olunan məhdudlaşdırmanı necə aradan qaldırmaq olar?
Hazırda Azərbaycan Respublikası tanınmış bir iş və turizm məkanı olaraq daha çox maraq qazandığın...
Dec 06, 2019
Miqrasiya Məcəlləsinin mübahisəli maddələri ilə bağlı Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi mövqeyi
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin bir sıra məqamları ilə ba...

Прецедентное право по валютным операциям
Суд Ясамальского Района провел слушание и принял соответствующее решение по делу, которое может создать эффективный прецедент для судебных разбирательств по иностранной валюте.
В соответствии с обстоятельствами дела Управление по Надзору за Финансовым Рынком заявило, что компания Caspian Legal Center (CLC) не предоставила документ, подтверждающий операции в иностранной валюте и получение соответствующих услуг, в течение 270 дней, и был составлен протокол об административном правонарушении в соответствии со статьей 430.4 Кодекса Азербайджанской Республики об Административных Правонарушениях.
CLC заявил, что соответствующие юридические отчеты были получены от иностранных юридических фирм в соответствии с зарубежными юридическими проектами, услуги фактически состояли из отчетов, представленных по электронной почте, а также не было акта приема-передачи, подписанного на бумаге и подтверждающего предоставление услуг, и такое требование не было предписано законом.
Суд справедливо отметил, что в соответствии со статьей 430.4 Кодекса Азербайджанской Республики об Административных правонарушениях и требованиями «Правил проведения операций в иностранной валюте резидентами и нерезидентами Азербайджанской Республики», несоблюдение представить документ, подтверждающий предоставление услуг в течение 270 дней с момента внесения авансовых платежей в валюте, не влечет за собой административной ответственности согласно настоящей статье, а не предоставление услуг и возврат авансового платежа влечет за собой административную ответственность. Суд добавочно заявил что расширенное толкование, основанное на аналогии, не применимо для дел об административных правонарушениях.
Таким образом, производство по делу было прекращено, так как услуги были фактически получены CLC  (соответствующие отчеты и ссылки были приложены к делу), и как предписано соответствующей статьей Административного Кодекса, выявление того факта, что услуги не были предоставлены, является основание для административной ответственности, но непредставление соответствующих подписанных документов не является таким основанием.
Упомянутый судебный прецедент для банков и  Управление по Надзору за Финансовым Рынком дает основание сделать такой вывод, что для существования административного правонарушения, во-первых, нет необходимости в наличии конкретных документов, но необходимо удостовериться в том, что услуги оказывались или нет.
Можете написать свои вопросы по делам о денежных переводах в иностранной валюте и другим аналогичным делам об административных правонарушениях.