Neft və qaz sənayesində, eləcə də Azərbaycanda enerji və bərpa olunan enerji sənayesində hüquqi və vergi məsləhətləri bizim təcrübəli olduğumuz sahələrimizdən biridir.
Azərbaycan neft sənayesinin yarandığı və təşəkkül tapdığı məkanlardan biridir. Tarixi sənədlərə əsasən, neftin ticarət vasitəsi kimi istifadə olunması hələ eramızın III əsrində mövcud olmuşdur. Tarix boyu Azərbaycan, xüsusilə də Abşeron yarımadası özünün neft yataqlarına görə yanar torpaqları ilə məşhur idi.
Bakının neft ehtiyatları Sovet dövründə də həllədici rol oynamağa davam edirdi. İkinci Dünya müharibəsi illərində, SSRİ-dəki ümumi neft hasilatının 70 faizindən çoxu Bakıda istehsal edilirdi.
Azərbaycandakı neft hasilatı müstəqillik elan edildikdən sonra azalmağa başladı. Buna baxmayaraq, ölkəmizdəki zəngin neft ehtiyatları xarici investorları Azərbaycanın neft sənayesinə investisiya qoymağa cəlb edirdi. Neft sənayesinə xarici sərmayələrin cəlb edilməsilə, 1994-cü ildə Azəri-Çıraq-Günəşli neft yatağı ilə bağlı olaraq imzalanmış Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişi ilə iri həcmdə neft istehsalı başladı və o tarixdən sonra 30-dan Hasilatın Pay Bölgüsü sazişi imalandı.
1994-cü ildə Azərbaycanın neft hasilatı təxmini olaraq 9,5 milyon ton təşkil etsə də 2010-cu ildə bu hədd rekord saya, 50.8 milyon tona çatdı. Son illərdə, neft istehsalı 2017 və 2018-ci illərin göstəricilərinə əsasən 38 milyon tona qədər azalmışdır.
1994-cü ildə Azərbaycanda qaz hasilatı təxmini olaraq 6,4 milyon kubmetr ton idi isə, bu rəqəm Şahdəniz 1, Şahdəniz 2 layihələrindən sonra və Ümid və Abşeron qaz yataqlarının kəşf edilməsilə 2010-cu ildə 26,3 milyon kubmetr ton, 2017-ci ildə 28,6 milyon ton, 2018-ci ildə isə 30.5 milyon tona çatdı. Bakı Tbilisi Ceyhan, Cənub Qaz Dəhlizi, TAP, TANAP kimi layihələr Azərbaycan qazının xarici bazarlara daşınması və ixracında əsas beynəlxalq layihələrdəndir.
2000-ci ildə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında təbii qazın qəbulu, daşınması və çatdırılması şərtlərini tənzimləyən Bakı-Tbilisi-Ceyhan Hökümətlərarası Sazişi və 2002-ci ildə Cənub Qaz Dəhlizi Hökumətlərarası Sazişi imzalanmışdır.
Azərbaycanda neft sənayesinin tənzimlənməsi həm yerli qanunvericili, həm də beynəlxalq sazişlər əsasında həyata keçirilir.
Yerli qanunvericilik beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hədlər çərçivəsində tətbiq olunur. Başqa sözlə, Azərbaycan hökuməti tərəfindən imzalanmış beynəlxalq müqavilələr və sazişlər yerli qanunlardan üstündür.
Azərbaycan Konstitusiyasına əsasən, təbii sərvətlər fiziki və ya hüquqi şəxslərin hüquq və mənafelərinə xələl gətirmədən Azərbaycan Respublikasına məxsusdur. “Yerin təki haqqında” qanun, “Energetika haqqında” qanun və “Enerji resurslarından istifadə haqqında” qanun bu sahədə əsas qanunvericilik aktlarını təşkil edir.
Yerin təki haqqında qanun konstitusion prinsiplərə əsaslanaraq, yerin təkinin hər hansı fiziki və ya hüquqi şəxslərin hüquqlarına xələl gətirmədən Azərbaycan Respublikasına mənsubluğunu ifadə edir.
Yerin təki yer qabığının yer səthindən və ya torpaq qatından, su obyektlərinin (sututarların) dibindən aşağıda yerləşən, öyrənilməsi və istifadəsi mümkün olan dərinliklərədək uzanan süxurlardan, mineral-xammal ehtiyatlarından, enerji daşıyıcılarından (neft, qaz və s.), təbii və süni boşluqlardan, geoloji və texnogen törəmələrdən ibarət hissəsi kimi ifadə edilir.
Yerin təkindən istifadə hüququ, ilk növbədə, geoloji öyrənmələrə, neft və qaz yataqlarının istifadəsi və istehsalına, neft-qaz məhsullarının boru kəmərləri ilə emalı və nəqlinə tətbiq edilməklə neft və qaz üzrə icazələri tənzimləyir. Yerin təkindən istifadə üçün (faydalı qazıntıların çıxarılması çıxarılması) icazələr 25 il və bu istifadə geoloji öyrənilməni də əhatə etdiyi təqdirdə 30 il müddətlərinə verilir.
Yerin təki sahələrindən istifadə, neft və qaz yataqlarında əməliyyatlar da daxil olmaqla, ölkə təhlükəsizliyinə, insanların həyat və sağlamlığına və ətraf mühitin mühafizəsinə təhlükə törədərsə qismən və ya tamamilə qadağan edilə bilər.
Yerin təkindən istifadə hüququ, neft və qaz hasilatı və emalı da daxil olmaqla, müsabiqə, hərrac və birbaşa danışıqlar əsasında verilir. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən yerin təkindən istifadə qaydaları, müsabiqələr, yerin təkindən istifadə rüsumları, ekspert rəylərinin verilməsinə və bir sıra digər prosessual və texniki məsələlərə dair bir neçə qaydalar təsdiqlənmişdir.
2009-cu ildə Parlament tərəfindən İxrac yönümlü Neft-Qaz Əməliyyatları üzrə Xüsusi İqtisadi Rejimin tətbiqi haqqında Qanun qəbul edildi. İlk 15 il müddətində qəbul edilən Qanunda, Azərbaycan ərazilərindən kənarda ixrac yönümlü neft-qaz əməliyyatları üçün xüsusi qaydalar nəzərdə tutulmuşdur. İxrac yönümlü neft-qaz əməliyyatı dedikdə, Azərbaycan ərazilərindən və Xəzər dənizinin ərazi sularından kənarda neft-qaz əməliyyatları, habelə bu əməliyyatlarla əlaqəli işlərin görülməsi, xidmətlərin göstərilməsi və malların Azərbaycanda tədarükü nəzərdə tutulur. Açıq şəkildə qeyd olunur ki, bu Qanun məhsul bölüşdürülməsi sazişləri ilə tənzimlənən heç bir neft-qaz yataqlarına və əməliyyatlara şamil edilmir. Qanun vergitutma, gömrük, valyuta tənzimləmələri, işçi qüvvəsi və bu kimi məsələlərin sənədləşdirilməsi üçün xüsusi rejim təmin edir, məsələn: bu qanuna əsasən əhatə edən podratçı və subpodratçılara 5% mənfəət vergisi, gömrük rüsumları və idxal ƏDV müvafiq orqanlardan arayış aldıqda azad edilir.
Xarici neft şirkətlərinin əksəriyyəti Azərbaycanda yerli hüquqi aktlarla yanaşı, hasilatın pay bölgüsü sazişləri adlandırılan xüsusi beynəlxalq müqavilələrə əsasən fəaliyyət göstərir.
İlk hasilatın pay bölgüsü sazişi 1994-cü ildə imzalanmışdır, və bundan sonra da Azərbaycan Respublikasının quru və dəniz ərazilərində yerləşən müxtəlif neft yataqları ilə əlaqədar bir çox Hasilatın Pay Bölgüsü sazişləri imzalanmışdır.
14 sentyabr 2017-ci il tarixdə Azəri-Çıraq-Günəşli Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişi yeni dəyişikliklərlə yenidən imzalandı. Sazişin müddəti 2050-ci ilə qədər uzadıldı, BP operator olaraq müəyyən olundu və ARDNŞ-nın (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) layihədəki payı 11%-dən 25%-ə qaldırıldı. Bu dəyişiklik nəticəsində Azərbaycanın hasilatdakı birbaşa iştirakı 75% təşkil etdi.
Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinin hüquqi tənzimlənməsi və vergi rejimi yerli qanunlardan fərqlidir. Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri Konstitusiya və ya referendum vasitəsilə qəbul edilmiş hüquqi aktlardan başqa hər hansı digər ziddiyyətli yerli qanunlarla münasibətdə üstünlük hüququna malikdirlər. Azərbaycan Respublikası ARDNŞ-nin Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri üzrə öhdəliklərinə zəmanət verir. Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri aşağı dərəcədə ödəmə mənbəyində tutulan vergi öhdəlikləri, eyni zamanda əlavə dəyər vergisindən azad olmanı və sadələşdirilmiş hesabat və mühasibatlıq prosedurlarını təmin edir. Əksər Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinə əsasən podratçılar mədən vergisi ödəməkdən azad olunurlar. Vergi Məcəlləsinə əsasən xam neft hasilatı üçün 26 faiz və təbii qaz hasilatı üçün 20 faiz vergi dərəcəsini müəyyən olunur.
Azərbaycan əsasən, Upstream seqmentində investisiyalar qəbul etmişdir. Midstream və Downstream seqmentlərinin əksəriyyəti ARDNŞ (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) vasitəsilə dövlətin nəzarəti altındadır. Bu sektora qoyulan çox böyük xarici sərmayəni nəzərə alaraq və bu investisiyaların zəmanəti üçün, Azərbaycan bir sıra beynəlxalq müqavilələrə, o cümlədən “Xarici arbitraj qərarlarının tanınması və icrası haqqında” UNCITRAL Konvensiyası, “Dövlətlər və digər dövlətlərin vətəndaşları arasında investisiya mübahisələrinin həlli haqqında” Konvensiya, “Enerji Xartiyası” müqaviləsinə qoşuldu. Azərbaycan, həmçinin ikitərəfli investisiya müqavilələri və ikiqat vergitutmanın qarşısının alınması ilə bağlı müqavilələr bağladı.
Bundan əlavə, 2004-cü ildə Azərbaycan “Neftlə çirkləndirmə hallarına hazırlığın təmin edilməsi,
bunlara qarşı mübarizə və əməkdaşlıq haqqında“ Beynəlxalq Konvensiyanı, “Neftlə çirkləndirmədən vurulan zərərə görə mülki məsuliyyət haqqında” Beynəlxalq Konvensiyanı (CLC Konvensiyası) və 1976-ci il Protokolunu, 1992-ci il CLC Konvensiyasını təsdiq etmişdir.
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri (PSA), Hökümətlərarası Sazişlər (HGA), birgə əməliyyat müqavilələri, mühəndislik və tikinti müqavilələri, qazma müqavilələri və podratçı və subpodratçılarla xidmətlər müqavilələri də daxil olmaqla geniş miqyaslı layihələr üzrə hüquqi məsləhətlər;
• Azərbaycanda Hasilatın Pay Bölgüsü, o cümlədən neft-qaz sənayesi üzrə vergi və gömrük xidmətləri;
• Neft-qaz sənayesi ilə bağlı məşğulluq və immiqrasiya və Hasilatın Pay Bölgüsü sazişlərinin tətbiqi üzrə məsləhətlər;
• Dövlət Miqrasiya Xidmətindən iş icazələrinin alınması ilə bağlı olaraq Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri və Hökümətlərarası Sazişlər ilə bağlı şirkətləri və onların subpodratçılarını təmsil etmək, operator şirkət və ARDNŞ icazələrinin alınması prosesini koordinasiya etmək;
• Neft-qaz sənayesi podratçıları və subpodratçıları ilə olan iri müqavilələrin danışıqlarında müştərilərə hüquqi məsləhətlər vermək və onları təmsil etmək;
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri və Hökümətlərarası Sazişlər ilə bağlı subpodratçılarının vergi, gömrük, ticari, uyğunluq və tənzimləmə məsələləri ilə bağlı məsləhətlər vermək;
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinin tətbiq olunduğu yerlər də daxil olmaqla, neft-qaz sənayesində podratçı və subpodratçılara mühasibatlıq və əmək haqqı xidmətləri;
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinin rejimi çərçivəsində üstünlüklərdən yararlanmaq məqsədilə yerli müəssisələrin yaradılması;
• Neft və qaz aktivlərinin alınması və yerləşdirilməsi ilə bağlı məsləhətlər verilməsi;
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinin çərçivəsində dəniz əməliyyatlarının strukturlaşdırılması üzrə xidmət təminatçılarına məsləhət vermək;
• Azərbaycanda neft-qaz sənayesində, xüsusən də hasilatın bölüşdürülməsi barədə müvafiq sazişlərin tətbiq olunduğu yerlərdə fəaliyyət göstərən xarici podratçılara və subpodratçılara vergi planlaşdırması və vergi optimallaşdırılması üzrə məsləhətlər vermək;
• Neft-qaz sənayesində müvafiq tələb olunan lisenziyaların və icazələrin alınması;
• Neft və qaz hasilatı, emalı və nəqlində tətbiq olunan yerli ekoloji qaydalar və tənzimləmələrlə bağlı məsləhətlər vermək;
• Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişlərinin müvafiq protokollarına əsasən vergi orqanlarından 0% ƏDV sertifikatlarının alınması.
Bu sahədəki təcrübəmiz, suallar və ya göstərdiyimiz xidmətlər ilə ətraflı məlumat üçün bizimlə əlaqə saxlayın.

Legal and tax consultancy in the oil and gas industry as well as, energy and renewable energy industry in Azerbaijan are among our experience areas.
The petroleum industry in Azerbaijan is regulated by both domestic legislation and international treaties.
Domestic legislation applies to the extent international treaties allow. In other words, international treaties and agreements signed on behalf of the Azerbaijani government prevail over local laws.
Azerbaijan is one of the birthplaces of the oil industry. According to the historical documents, the oil was traded even in the 3rd century A.D. Throughout the history of Azerbaijan, especially, Absheron peninsula was famous for its flaming grounds because of petroleum.
During the Soviet period, Baku’s oil reserves were continuing its paramount role. In the years of World War, Baku was producing over 70 percent of the total oil production in the USSR.
After gaining its independence, oil production declined in the Republic of Azerbaijan. However, its rich resources attracted foreign investors to invest in the oil industry of Azerbaijan. Starting with the attraction of foreign investments in the oil industry, mass productions in oil reservoirs have started in 1994 via the Production Sharing Agreement (PSA) for Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) field, since which over 30 PSAs have been signed.
Azerbaijan’s oil production was just about 9.5 million tons in 1994, and in 2010 it has reached a record number of 50.8 million tons. In recent years, the production declined to 38 million tons in 2017 and 2018.
Gas production in Azerbaijan was around 6.4 million cubic tons in 1994, and after projects such as Shahdeniz 1, Shahdeniz 2, and discovery of Umid and Absheron gas fields have resulted in the increase in gas production, being 26.3 million cubic tons in 2010, 28.6 million tons in 2017 and 30.5 million tons in 2018. Baku Tbilisi Ceyhan, Southern Gas Corridor, TAP, TANAP are among the main international projects in the transportation and export of Azerbaijani gas to foreign markets.
In 2000, Baku-Tbilisi-Ceyhan Host Government Agreement and in 2002, Southern Gas Corridor Host Government Agreement (HGA) were reached, which regulates the terms and conditions on the receipt, transportation and delivery of natural gas among Azerbaijan, Georgia and Turkey.
Under the Azerbaijani Constitution, natural resources belong to the Republic of Azerbaijan, without prejudice to the rights and interests of individuals and legal entities. Main local legislative acts on this industry, namely “Law on Subsoil”, “Law on Energy” and “Law on Use of Energy Resources”.
The Law on the Subsoil, basing on the constitutional principle, ascribes the ownership over the subsoil to the government, provided that rights and legal interest of stakeholders are respected.
The subsoil is defined as the part of the crust located below the surface soil, bottom of water reservoirs, stretching to depths and consisting of rocks, mineral raw material resources, energy carriers (oil, gas, etc.), natural and artificial cavities, geological and technogenic parts.
Licensing in subsoil regulates oil-gas permission, primarily applying to geological surveys, extraction and production in oil and gas reservoirs, processing and transportation of oil-gas products via pipelines. The permissions for the use of subsoil (extracting natural resources) are issued up to 25 years, and 30 years where such use will cover geological exploration.
Subsoil operations, including operations in oil-gas fields, may be restricted or prohibited where these operations may cause a threat to national security, to the lives and health of people and the environment.
The right over subsoil use, including production and processing of oil and gas, are issued via competition, auction and direct negotiations. Further regulations, particularly regulations approved by the President prescribe the several rules about the subsoil use, auctions, fees regarding subsoil use, issuing expert opinions and several other procedural and technical matters.
In 2009, the Law on Application of Special Economic Regime on the Export Oriented Oil-Gas Operations was adopted by the Parliament. The Law, which is adapted for the initial period of 15 years, provides for specific rules for the export-oriented oil-gas operations beyond the Azerbaijani territories. Export-oriented oil-gas operation is defined as oil-gas operations beyond the territories of Azerbaijan and the territorial waters of the Caspian Sea, as well as the provision of works, services and delivery of goods in Azerbaijan related to these operations. It is expressly noted that this Law does not apply to any oil-gas fields and operations which are regulated by the production sharing agreements. The law provides for the specific regimes for taxation, customs, currency regulations, workforce and documentation of such issues, such as contractors and subcontractors covered under this law pay 5% profit tax, customs duties and import VATs are exempted upon obtaining a certificate from relevant authorities.
Besides domestic legal acts, most of the foreign oil companies operate under specific international treaties, called production sharing agreements in Azerbaijan.
The initial PSAs have been signed in 1994, after which many other PSAs were adopted with regard to several oil fields onshore and offshore.
On 14 September 2017, amended and restated Azeri-Chirag-Guneshli Production Sharing Agreement was signed. The term of the agreement was prolonged until 2050, BP being the operator and SOCAR's (State Oil Company of Azerbaijan Republic) share in the project was increased to 25% from 11%. As a result of this change, Azerbaijan’s direct participation in the profitable production amounted to 75%.
The legal regulation and tax regime of the PSA are different from the local laws. The PSAs prevail any other contradictory local laws, except Constitution or any other act accepted by the referendum. The Republic of Azerbaijan guarantees for the obligations of the SOCAR under PSA. PSA provides for lower withholding tax rates, at the same time exempting from the value-added tax, and providing for a simplified reporting and accounting procedures. Under Most PSAs, contractors are exempted from the payment of the mining tax. The general provision under the Tax Code defines a 26 percent rate applying to crude oil production and a 20 percent rate for natural gas production.
Azerbaijan mainly has accepted investments on the Upstream segment while the majority of the midstream and downstream segment is under control of the state through SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic). Considering the huge amount of foreign investments in this sector, Azerbaijan has joined several international treaties including, the UNCITRAL Convention on Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards, Convention on Settlement of Investment Disputes between States and Nationals of Other States, Energy Charter Treaty for guaranteeing these investments. Azerbaijan has concluded bilateral investment treaties and treaties on the avoidance of double taxation as well.
Moreover, in 2004, Azerbaijan ratified the International Convention on Oil Pollution Preparedness, Response and Co-operation (OPRC), The International Convention on Civil Liability for Oil Pollution Damage (CLC Convention) and 1976 Protocol thereto, 1992 Protocol renewing CLC Convention.