Fərhad Abdullayevin sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun xüsusi konstitusiya icraatı qaydasında növbəti açıq məhkəmə iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 746-cı maddəsinin istehlak kreditlərinə tətbiqinin mümkünlüyü baxımından şərh edilməsinə dair Bakı şəhəri Nəsimi Rayon Məhkəməsinin müraciəti əsasında konstitusiya işinə baxılıb.
Qərarə görə, Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 746-cı maddəsi istehlak kreditlərinə də şamil edilir. Həmin maddənin tələblərinə və bu Qərarın təsviri-əsaslandırıcı hissəsində göstərilənlərə uyğun olaraq, borc alanın əmlak vəziyyəti borcun qaytarılması üçün təhlükə törədəcək dərəcədə pisləşdiyi təqdirdə, bank (borc verən) kreditin verilməsindən imtina edə bilər.
Qərar qətidir, heç bir orqan və ya şəxs tərəfindən ləğv edilə, dəyişdirilə və ya rəsmi təfsir edilə bilməz.

The next open court session of the Plenum of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan was held on the basis of special constitutional proceedings chaired by Farhad Abdullayev.
The Constitutional Court considered the possibility of application of Article 746 of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan on the consumer loans by the request of Nasimi District Court.
According to the decision, Article 746 of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan is applied to consumer loans. In accordance with the requirements of this article and the description-reasoning part of this Decision, the bank (lender) may refuse to grant a loan if the deterioration of property condition of another party may cause danger of loan’s non-repayment.
The decision is final, cannot be cancelled, altered or officially interpreted by any authority or person.