Fərhad Abdullayevin sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun xüsusi konstitusiya icraatı qaydasında növbəti açıq məhkəmə iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 746-cı maddəsinin istehlak kreditlərinə tətbiqinin mümkünlüyü baxımından şərh edilməsinə dair Bakı şəhəri Nəsimi Rayon Məhkəməsinin müraciəti əsasında konstitusiya işinə baxılıb.
Qərarə görə, Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 746-cı maddəsi istehlak kreditlərinə də şamil edilir. Həmin maddənin tələblərinə və bu Qərarın təsviri-əsaslandırıcı hissəsində göstərilənlərə uyğun olaraq, borc alanın əmlak vəziyyəti borcun qaytarılması üçün təhlükə törədəcək dərəcədə pisləşdiyi təqdirdə, bank (borc verən) kreditin verilməsindən imtina edə bilər.
Qərar qətidir, heç bir orqan və ya şəxs tərəfindən ləğv edilə, dəyişdirilə və ya rəsmi təfsir edilə bilməz.

Следующее открытое судебное заседание Пленума Конституционного Суда Азербайджанской Республики состоялось на основе специального конституционного производства под председательством Фархада Абдуллаева.
Конституционный суд рассмотрел возможность применения статьи 746 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики по потребительским кредитам по запросу Насиминского районного суда.
Согласно решению, статья 746 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики применяется к потребительским кредитам. В соответствии с требованиями настоящей статьи и описательной части настоящего Решения банк (кредитор) может отказать в выдаче кредита, если ухудшение имущественного состояния другой стороны может вызвать опасность невозврата кредита.
Решение является окончательным, не может быть отменено, изменено или официально истолковано каким-либо органом или лицом.