Daşınar əmlakın yüklülüyü dövlət reyestri fəaliyyətə başlamışdır
Mülkiyyət sahibləri öz əmlaklarını təminat vasitəsi olaraq istifadə edərkən ipoteka və girovkimi yüklülük üsullarına müraciət edirlər. İpoteka daşınmaz əmlak və ona bərabər tutulan daşınar əmlak üzərində qoyulur və sözügedən əmlak üzərində ipoteka rəsmi reyestrdə qeydiyyata alınır. Praktikada müqavilələr bağlanarkən və qanunvericilikdən irəli gələn digər hallarda, daşınar əmlak üzərinə də girov kimi yüklülük qoyulur. Lakin daşınar əmlak üzərində yüklülüyün rəsmi qeydiyyat sistemi olmadığından, yüklülük sahibləri girov qoyulan daşınar əmlak üzərində başqa yüklülük olub-olmamasını öyrənə bilmirdi. Həmçinin, girov tarixi vahid sistemdə qeydə alınmadığından, əşya üzərində birdən artıq yüklülük olduqda, yüklülük zamanı növbəlilik müəyyən oluna bilmirdi.
2 may 2017-ci ildə "Daşınar əmlakın yüklülüyü haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunu qəbul olunmuşdur ki, həmin Qanunda daşınar əşyalar üzərindəki yüklülüyün elektron informasiya sistemində reyestrə salınması və ona xüsusi qeydiyyat nömrəsi verilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 mart 2018-ci il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestrinin aparılması Qaydaları" ilə Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestrinin (bundan sonra- Reyestr) fəaliyyəti, reyestrin aparılması qaydası tənzimlənmişdir. Həmin Qaydalara əsasən, daşınar əmlak üzərində yüklülüyə dair aparılmış hərəkətlər- yüklülüyün yaranması, yüklülüyə dəyişiklik edilməsi, habelə ona xitam verilməsi və hər hansı daşınar əmlak üzərində yüklülüyə etiraz edilməsi ilə bağlı bildirişlər Reyestrin informasiya sisteminə daxil edilir.
Reyestrdən istifadə üçün https://mpcr.fimsa.az/az saytına asan imza vasitəsilə daxil olmaq və ya istifadəçi kimi (yerli və ya əcnəbi fiziki və ya hüquqi şəxs, daxili istifadəçi) qeydiyyatdan keçmək lazımdır. Qeydiyyatdan keçdikdən sonra reyestrə bildiriş daxil edə, həmçinin reyestrdə axtarış edə bilərsiniz.
Reyestrə bildiriş daxil edilərkən yüklülük sahibi, yüklülük verən, yüklülüyün əsası, predmeti, həcmi, üzərində yüklülük yaranan daşınar əmlakın növü barədə məlumatlar hissəsi göstərilməlidir. Qeyd edək ki, məlumatların əksər hissəsi reyestrdə axtarış aparan bütün şəxslər üçün açıqdır. Məlumatlar daxil edildikdən sonra bildiriş qeydiyyata alınır və hər bir yüklülüyə qeydiyyat nömrəsi verilir. Reyestrə daxil edilmiş məlumatların düzgünlüyünə diqqət yetirilməlidir, belə ki, məlumatları daxil etmiş şəxs onların düzgünlüyü üçün məsuliyyət daşıyır.
Bildiriş reyestrdə göründüyü andan qüvvəyə minmiş hesab edilir və bildirişdə göstərilən tarixədək qüvvədə qalır. Reyestrdən istifadə ödənişlidir, istifadə haqqı rüsumu isə yüklülük bildirişinin daxil edilməsi üçün 10 manat, bildirişdə dəyişiklik edilməsi üçün və axtarış nəticələri barədə kağız daşıyıcıda təsdiqlənmiş hesabatın verilməsi üçün 6 manat məbləğindədir.
Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri 15 martdan etibarən fəaliyyətə başlamış olsa da, Reyestrin fəaliyyətə başlamasından öncə yaranmış yüklülük barədə də bildiriş daxil edilə bilər. Belə ki, yüklülük verəni xəbərdar etməklə bu haqda bildiriş sistemə daxil edilə bilər, lakin bu haqda bildiriş yalnız Reyestrin fəaliyyətə başlamasından etibarən 9 ay ərzində daxil edilərsə, yüklülüyün yarandığı tarix əsas götürələcəkdir.

Property owners refer to mortgages and foreclosures by using their property as security. Mortgage is imposed on real estate (immovable property) and movable property equivalent to it by law, and it is registered in the official register. In practice, while signing contracts and in other cases specified in the legislation, pledge is imposed on movable property by foreclosures. However, since the pledge on movable property did not have a formal registration system, the pledgees were not able to detect whether there was any other lien on the pledged movable property. Moreover, as the pledge history was not registered in an official system, the priority could not be determined when there was more than one pledge on the property.
On May 2, 2017, the Law of the Republic of Azerbaijan "On the pledge of movable property" was adopted, which envisages the registration of the pledge on movable property with electronic information system and issuing a special registration number.
Registry operations and procedure for maintaining the State Registry of Movable Property (hereinafter - Registry) are now prescribed by the "Regulations for maintaining state register of movable property" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 29, 2018.  According to these Regulations, actions on movable property are included in the Registry information, such as the occurrence, any change on a pledge, termination thereof, as well as notifications about any objections against a pledge on movable property.
To use the registry, you need to sign in to https://mpcr.fimsa.az/az with ASAN signature, or sign up as a user (local or foreign physical person or legal entity, as internal user). After registering, you can submit a notification to the Registry, as well as make searches in the Registry.
When submitting the notification to the Registry, information about the type of pledged movable property, the person who accepts the pledge (pledgee), the person who gives the burden (pledger), the subject-matter, the volume of the pledge should be indicated. It should be noted that, most of the information is available to all users. Once the data is submitted, the notification is registered and the registration number for each submission is given. The accuracy of the information included in the Registry should be considered seriously, as the person who submits the information is responsible for its accuracy.
The notification shall come into force from the moment of its appearance in the Registry and remains in force until the date indicated in the notification. The use of the Registry is based on the fee: the fee is 10 manats for submission a notification, and 6 manats for making modifications in a a notification and obtaining a certified hard-copy report about search results.
Although the state Registry of movable property has commenced operations from 15 March 2018, a notification about a pledge that occurred before the start of the Registry may also be entered. Thus, this notification may be included in the system by notifying the person who gives the burden (pledger), but only if the notification is submitted within 9 months of the operative date of the Registry, i.e. until 16 December 2018.