Mülki Məcəllənin hüquqi şəxslərlə bağlı müddəalarına dəyişiklik edilmişdir
28 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilmişdir.
Dəyişikliklər əsasilə Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətlə (bundan sonra: MMC) bağlıdır. Belə ki, MMC ilə bağlı “xüsusi əhəmiyyətli əqd” kriteriyalarına dəyişiklik edilmişdir. MMC-nin xalis aktivlərinin dəyərinin əlli faizindən artıq məbləğdə olan əqd xüsusi əhəmiyyətli əqd hesab edilir ki, belə əqdin bağlanılması barədə qərar cəmiyyətinin iştirakçılarının ümumi yığıncağında qəbul edilir.
Həmçinin, dəyişikliklərə əsasən, MMC-nin ümumi yığıncağında payların 50%-dən artıq hissəsinə malik iştirakçılar iştirak edərsə ümumi yığıncaq səlahiyyətli hesab olunur. Yetərsay olmadıqda, gündəlik eyni saxlanılmaqla, ümumi yığıncaq yenidən çağırılır. Bu zaman 50% iştirak göstəricisi kifayət edir. Lakin bu zaman da yetərsay olmadıqda, yenidən ümumi yığıncaq təkrar çağırılır və bu zaman 25% iştirak göstəricisi kifayətdir.
Digər bir əlavə isə MMC-də payların satın alınması ilə bağlıdır. Belə ki, MMC-də payların 50 % və daha çoxunu satın almaq istəyən şəxs Cəmiyyətin bütün iştirakçılarına rəsmi təklif etməlidir.
Əmək Məcəlləsinə edilmiş düzəlişlər 2024
Aug 15, 2024
Məşğulluq sahəsində yeni nəzarət qaydaları
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti “Məşğulluq sahəsində nəzarətin həyata keçirilməsi Qayda...

В положения Гражданского кодекса о юридических лицах внесены изменения
28 декабря 2018 года были внесены изменения в положения Гражданского кодекса Азербайджанской Республики о юридических лицах.
Поправки касаются в основном положений об Обществе с ограниченной ответственностью (далее: ООО). Критерий для «сделки особой важности» на ООО был изменен. Согласно изменениям, сделка, составляющая более 50% стоимости чистых активов ООО, должна рассматриваться как имеющая особое значение. Решение о заключении договора по сделке особой важности принимается на Общем собрании акционеров.
Кроме того, согласно поправкам, общее собрание действительно, если в общем собрании участвуют акционеры, владеющие более 50% акций. Если в общем собрании акционеров нет кворума, общее собрание созывается заново без изменения повестки дня. Вновь созванное общее собрание действует, если в нем участвуют акционеры, владеющие 50% акций. Если на вновь созванном собрании нет кворума, повторное созыв общего собрания и повторное созыв общего собрания действительны, если в них участвуют акционеры, владеющие 25% акций.
Порядок покупки акций в ООО также был изменен. Официальное предложение должно быть сделано всем акционерам при покупке 50% и более акций ООО.