Mülki Məcəllənin hüquqi şəxslərlə bağlı müddəalarına dəyişiklik edilmişdir
28 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilmişdir.
Dəyişikliklər əsasilə Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətlə (bundan sonra: MMC) bağlıdır. Belə ki, MMC ilə bağlı “xüsusi əhəmiyyətli əqd” kriteriyalarına dəyişiklik edilmişdir. MMC-nin xalis aktivlərinin dəyərinin əlli faizindən artıq məbləğdə olan əqd xüsusi əhəmiyyətli əqd hesab edilir ki, belə əqdin bağlanılması barədə qərar cəmiyyətinin iştirakçılarının ümumi yığıncağında qəbul edilir.
Həmçinin, dəyişikliklərə əsasən, MMC-nin ümumi yığıncağında payların 50%-dən artıq hissəsinə malik iştirakçılar iştirak edərsə ümumi yığıncaq səlahiyyətli hesab olunur. Yetərsay olmadıqda, gündəlik eyni saxlanılmaqla, ümumi yığıncaq yenidən çağırılır. Bu zaman 50% iştirak göstəricisi kifayət edir. Lakin bu zaman da yetərsay olmadıqda, yenidən ümumi yığıncaq təkrar çağırılır və bu zaman 25% iştirak göstəricisi kifayətdir.
Digər bir əlavə isə MMC-də payların satın alınması ilə bağlıdır. Belə ki, MMC-də payların 50 % və daha çoxunu satın almaq istəyən şəxs Cəmiyyətin bütün iştirakçılarına rəsmi təklif etməlidir.
Əmək Məcəlləsinə edilmiş düzəlişlər 2024
Aug 15, 2024
Məşğulluq sahəsində yeni nəzarət qaydaları
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti “Məşğulluq sahəsində nəzarətin həyata keçirilməsi Qayda...

On 28 December 2018, amendments have been made to the provisions of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan on legal entities.
The amendments are mainly about the provisions on Limited Liability Company (hereinafter: LLC). The criterion for the transaction of special importance on LLC has been amended. According to the amendments, transaction amounting to more than 50% of the value of the net assets of LLC shall be considered as being of special importance. A decision on making an agreement for the transaction of special importance shall be made at the General Assembly of shareholders.
Furthermore, according to the amendments, the general assembly is valid if shareholders owning more than 50% of shares participate in the general assembly. If there is no quorum in general assembly of shareholders, the general assembly to be convened anew without changing the agenda. Anew convened general assembly is valid if the shareholders owning 50% of shares participate in this assembly. If there is no quorum in anew convened assembly, general assembly to be convened repeatedly, and repeatedly convened general assembly is valid if shareholders owning 25% of shares participate.
The procedure for the purchase of shares in LLC has also been amended. An official offer should be made to all the shareholders when purchasing 50% or more of shares in LLC.