28 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Mülki Prosessual Məcəlləsində dəyişiklik edilmişdir. Dəyişikliklərə əsasən Məcəlləyə kiçik iddialara dair işlər üzrə sadələşdirilmiş icraat adlı yeni bir fəsil əlavə olunmuşdur. Bundan sonra mülki işlər üzrə iddianın qiyməti 2000 (iki min) manatdan, iqtisadi mübahisələrə dair işlər üzrə iddianın qiyməti 10000 (on min) manatdan az olan iddialar kiçik iddialar sayılacaqdır və bu iddialara sadələşdirilmiş icraat qaydasında baxılmasına yol veriləcəkdir.
Kiçik iddialara dair işlər üzrə sadələşdirilmiş icraatın iddia icraatından daha səmərəliliyi məhkəmə baxışı keçirilməsinin və tərəflərin izahatlarının dinlənilməsinin tələb olunmamasındadır. Belə ki, kiçik iddialara dair işlər üzrə sadələşdirilmiş icraatda ərizə məhkəməyə daxil olduğu gündən 30 (otuz) iş günü ərzində işə tərəflərin təqdim etdiyi sənədlər əsasında, məhkəmə baxışı keçirilmədən və tərəflər izahatları dinlənilmək üçün çağırılmadan baxılmalı və həmin işin həllinə dair qətnamə çıxarılmalıdır.
Əgər tərəflərin təqdim etdiyi sənədlər iş üzrə yekun qərarın çıxarılması üçün kifayət etmirsə, habelə iş üzrə əlavə araşdırmanın, o cümlədən tərəfləri çağıraraq izahatların alınması, yaxud şahidlərdən ifadələrin və ya ekspertlərdən rəyin alınması zərurəti yaranırsa məhkəmə işə iddia icraatı qaydasında baxılması haqqında əsaslandırılmış qərardad çıxarır. Bu qərardaddan şikayət verilə bilməz.
Kiçik iddialara dair işlər üzrə sadələşdirilmiş icraat qaydasında baxılmış işlər üzrə çıxarılmış məhkəmə qətnaməsindən apellyasiya şikayəti verilə bilər. Əgər, qətnamədən şikayət verilməmişdirsə, qətnamə qəbul edildiyi gündən 1 (bir) ay keçdikdən sonra qanuni qüvvəyə minir.

Proceedings of Minor Court Disputes have been simplified
On December 28, 2018, the Civil Procedure Code of the Republic of Azerbaijan was amended. According to the amendments, a new chapter entitled "Simplified Proceedings on Minor Court Disputes" has been added to the Code. Subsequently, civil claims below 2 000 (two thousand) and economic claims under 10,000 (ten thousand) manats will be considered as minor claims and will be subject to review by simplified proceedings.
The simplified proceedings on minor court disputes is more efficient than claim proceedings when we consider that there is no requirement of court hearing and participation of parties during the procedure. Thus, in simplified proceedings on minor court disputes, the application must be reviewed by the court based on the documents submitted by the parties within thirty (30) days from the date of receipt and judgment must be issued within this period.
If the documents submitted by the parties are not sufficient to make a final decision on the case, or when there is a need to obtain further explanations from the parties or to obtain testimony from witnesses or experts, the court shall issue a grounded ruling about the hearing of the case under standard claim proceedings. This ruling cannot be appealed.
An appeal may be made from a court judgment on cases considered in the simplified proceedings on minor court disputes within 1 (one) month.