Gömrük yığımlarının məbləğləri artırılmışdır
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 6 avqust 2018-ci il tarixli qərarı ilə gömrük yığımlarının məbləğlərində dəyişiklik edilmişdir. Qərara əsasən, malların gömrük rəsmiləşdirilməsinə görə gömrük yığımlarının məbləği artırılmışdır.
Dəyişikliklərə görə, gömrük dəyəri 1000 manatadək olan mallar üçün 15 manat, gömrük dəyəri 1000-10000 manat aralığında olan mallar üçün 60 manat, 10000-50000 manat aralığında mallar üçün 120 manat, 50000-100000 manat aralığında mallar üçünsə 200 manat məbləğində gömrük yığımı alınacaqdır. Əgər dəyişikliklərə qədər gömrük dəyəri 100000 manatdan yuxarı mallar üçün eyni məbləğdə gömrük yığımı alınırdısa, hazırda dəyəri 100000 manatdan yuxarı mallar da kateqoriyalara bölünmüşdür. Belə ki, gömrük dəyəri 100000-500000 manat aralığında mallar üçün 300 manat, 500000-1000000 manat aralığında mallar üçün 600 manat, gömrük dəyəri 1000000 manatdan yuxarı mallar üçünsə 1000 manat məbləğində gömrük yığımı alınacaqdır.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə gətirilən nəqliyyat vasitələrinin qeydə alınması üçün vəsiqə verilməsinə görə gömrük yığımları yük və minik avtomobilləri, mikroavtobus və avtobuslar üçün 30 manat, digər nəqliyyat vasitələri üçünsə 25 manat məbləğində müəyyən edilmişdir. Stasionar GPS qurğusu olmayan nəqliyyat vasitələrinə elektron qıfıllar (GPS qurğuları) quraşdırılaraq, GPS xidməti vasitəsilə gömrük müşayiətinin aparılmasına görə gömrük yığımı da artırılaraq hər 24 saat üçün 10 manat məbləğində müəyyən edilmişdir.
Dəyişikliklər 5 sentyabr 2018-ci il tarixində qüvvəyə minmişdir.
Borc müqavilələrinin hüquqi tənzimlənməsi və qanunvericilik dəyişiklikləri
Apr 12, 2023
Sep 24, 2021
Azərbaycan üzrə İllik Beynəlxalq Vergi Hesabatı
Nov 10, 2022
Konstitusiya Məhkəməsi əmək münasibətləri anlayışını şərh etdi
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumu 20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəl...

Amounts of customs fees have been increased
Amendments were made to the amount of customs fees by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated August 6, 2018. According to the decision, the amount of customs fees for customs clearance of goods has been increased.
According to the amendments, the customs fee will be 15 AZN for goods with a customs value of up to 1,000 AZN, 60 AZN for goods with a customs value of 1,000-10,000 AZN, 120 AZN for goods in the range of 10,000-50,000 AZN, and 200 AZN for goods in the range of 50,000-100,000 AZN. If customs fees were collected the same for goods with customs value of more than 100,000 AZN before the amendments, At the moment, goods worth more than 100,000 AZN are also categorized. Thus, the customs fee will be collected at the rate of 300 manats for goods within the range of 100,000-500,000 AZN, 600 manats for goods within 500,000-1,000,000 AZN, 1,000 AZN for goods with customs value more than 1,000,000 AZN.
In addition, for customs clearance of vehicles imported into the customs territory of the Republic of Azerbaijan, customs fee was set at 30 AZN for trucks and lorries, minibuses and buses, and 25 AZN for other vehicles. Installation of electronic locks (GPS devices) for vehicles without stationary GPS devices, the customs fee for customs escort via GPS service has been increased to 10 manat per 24 hours.