Gömrük yığımlarının məbləğləri artırılmışdır
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 6 avqust 2018-ci il tarixli qərarı ilə gömrük yığımlarının məbləğlərində dəyişiklik edilmişdir. Qərara əsasən, malların gömrük rəsmiləşdirilməsinə görə gömrük yığımlarının məbləği artırılmışdır.
Dəyişikliklərə görə, gömrük dəyəri 1000 manatadək olan mallar üçün 15 manat, gömrük dəyəri 1000-10000 manat aralığında olan mallar üçün 60 manat, 10000-50000 manat aralığında mallar üçün 120 manat, 50000-100000 manat aralığında mallar üçünsə 200 manat məbləğində gömrük yığımı alınacaqdır. Əgər dəyişikliklərə qədər gömrük dəyəri 100000 manatdan yuxarı mallar üçün eyni məbləğdə gömrük yığımı alınırdısa, hazırda dəyəri 100000 manatdan yuxarı mallar da kateqoriyalara bölünmüşdür. Belə ki, gömrük dəyəri 100000-500000 manat aralığında mallar üçün 300 manat, 500000-1000000 manat aralığında mallar üçün 600 manat, gömrük dəyəri 1000000 manatdan yuxarı mallar üçünsə 1000 manat məbləğində gömrük yığımı alınacaqdır.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə gətirilən nəqliyyat vasitələrinin qeydə alınması üçün vəsiqə verilməsinə görə gömrük yığımları yük və minik avtomobilləri, mikroavtobus və avtobuslar üçün 30 manat, digər nəqliyyat vasitələri üçünsə 25 manat məbləğində müəyyən edilmişdir. Stasionar GPS qurğusu olmayan nəqliyyat vasitələrinə elektron qıfıllar (GPS qurğuları) quraşdırılaraq, GPS xidməti vasitəsilə gömrük müşayiətinin aparılmasına görə gömrük yığımı da artırılaraq hər 24 saat üçün 10 manat məbləğində müəyyən edilmişdir.
Dəyişikliklər 5 sentyabr 2018-ci il tarixində qüvvəyə minmişdir.
Borc müqavilələrinin hüquqi tənzimlənməsi və qanunvericilik dəyişiklikləri
Apr 12, 2023
Sep 24, 2021
Azərbaycan üzrə İllik Beynəlxalq Vergi Hesabatı
Nov 10, 2022
Konstitusiya Məhkəməsi əmək münasibətləri anlayışını şərh etdi
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumu 20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəl...

Размеры таможенных сборов увеличены
Внесены изменения в размер таможенных сборов Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 6 августа 2018 года. Согласно решению, размер таможенных сборов за таможенное оформление товаров был увеличен.
Согласно поправкам, таможенный сбор составит 15 манатов для товаров с таможенной стоимостью до 1000 манатов, 60 манатов для товаров с таможенной стоимостью 1000–10 000 манатов, 120 манатов для товаров в диапазоне от 10 000 до 50 000 манатов. и 200 AZN для товаров в диапазоне от 50 000 до 100 000 AZN. Если до внесения изменений таможенные сборы были одинаковыми для товаров с таможенной стоимостью более 100 000 манатов, то на данный момент товары на сумму более 100 000 манатов также классифицируются. Таким образом, таможенный сбор будет взиматься в размере 300 манатов за товары в пределах 100 000-500 000 манатов, 600 манатов за товары в пределах 500 000-1 000 000 манатов, 1 000 манатов за товары с таможенной стоимостью более 1 000 000 манатов.
Кроме того, для таможенного оформления транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Азербайджанской Республики, была установлена таможенная пошлина в размере 30 манатов для грузовых и грузовых автомобилей, микроавтобусов и автобусов и 25 манатов для других транспортных средств. Установка электронных замков (GPS-устройств) для транспортных средств без стационарных GPS-устройств, таможенная пошлина за таможенное сопровождение через службу GPS была увеличена до 10 манатов в сутки.
Поправки вступили в силу 5 сентября 2018 года.
Потверждено положение о работе отелей во время пандемии COVID-19
Каспийский правовой центр проведет мероприятие под названием «Литовская Республика: инвестиционны...
Верховный Суд Азербайджанской Республики сформулировал свою правовую позицию в отношении лизингов...