Nümayəndəlik institutunun məhdudlaşdırılması ilə bağlı dəyişikliklər edilmişdir.
7 noyabr 2017-ci ildə mülki prosessual və inzibati prosessual qanunvericiliklərə nümayəndəlik institutunun məhdudlaşdırılması ilə bağlı dəyişikliklər edilmişdir.
Belə ki, 1 yanvar 2018-ci ildən etibarən hər hansı hüquqi şəxsi, yəni kommersiya və ya qeyri-kommersiya qurumunu məhkəmələrdə yalnız onun direktoru və ya nizamnaməsi ilə səlahiyyətləndirilmiş vəzifəli şəxsi, habelə əsas iş yeri həmin qurumda olan şəxslər və ya vəkillər təmsil edə biləcəklər. Yəni şirkətin məhkəmədə hüquqi işlərini yalnız vəkil və ya həmin şirkətdə əsas iş yeri olan hüquqşünası yerinə yetirə biləcək.
Şirkətlər məhkəmə işlərini ikinci iş yeri üzrə (əvəzçilik) orada işləyən və ya mülki müqavilə əsasında kənar hüquq xidməti göstərən vəkil olmayan hüquqşünasa həvalə etmək üçün onları əsas iş yeri kimi (tam-ştat) qeydiyyatdan keçirməlidir.
Fərdi sahibkarlar isə məhkəmə işlərini yaxın qohumlarına və ya vəkilə həvalə edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, dəyişikliklər hazırda baxılmaqda olan işlər üzrə nümayəndə qismində iştirak edən şəxslərə həmin işlər müvafiq instansiya məhkəmələrində mahiyyəti üzrə həll edilənədək şamil olunmayacaqdır.
Dövlət Satınalmaları haqqında Qanun 2024
14 iyul 2023-cü il tarixdə “Dövlət satınalmaları haqqında” yeni qanun qəbul edildi. Maliyyə vəsai...

Amendments were made on the restriction of the agency institution
On 7 November 2017, amendments were made to the civil procedural and administrative procedural legislation on the restriction of the agency institution during the litigation.
Thus, from 1 January 2018, any legal person,  a commercial or non-commercial entity, may only be represented at courts via its director or officials authorized by its charter, as well as by individuals who are employed therein on a full-time basis as their main place of employment or by attorneys at law. That is, in practice, litigation on behalf of the company can only be conducted by an attorney or a lawyer whose main place of employment is the said company.
The companies shall register their part-time lawyers or persons providing outsourced legal services, who are not attorneys at law, as a full-time employee in order to authorize them to conduct litigation in court cases in the role of the agent.
Individual entrepreneurs will be able to delegate court proceedings only to their close relatives or attorneys.
It should be noted that the amendments will not apply to persons who currently represent a person in the court until the matter is finally resolved by the relevant tier court.