28 dekabr 2018-ci il tarixində “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilmişdir. Dəyişikliklər dövlət satınalma prosesslərinə bir sıra istiqamətlərdə yeniliklər gətirəcəkdir. İlk olaraq, elektron satınalmaların keçirilməsinə başlanılmasını qeyd etmək yerinə düşər. Belə ki, dəyişikliyə əsasən iddiaçıları təkliflərini kağız daşıyıcılarla yanaşı, elektron formada da təklif edə biləcəklər. Elektron formada keçiriləcək satınalma 3 ay ərzində yaradılması nəzərdə tutulan “dövlət satınalmalarının vahid internet portalı” vasitəsilə həyata keçiriləcək. Dəyişikliyə əsasən, elektron satınalma prosesi zamanı qalib təklif avtomatik olaraq dəyərləndirilərək elektron formada seçiləcəkdir.
Digər qeyd olunmalı dəyişiklik isə tender təkliflərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlıdır. Qanuna əsasən, satınalan təşkilat satınalmadan əvvəl satın alacağı malların (işlərin və xidmətlərin) ehtimal olunan qiymətini hesablayır və təsdiq edir. Ehtimal olunan qiymət təsdiq olunmadan satınalma prosesi başlana bilməz. Ehtimal olunan qiyməti hesablamaq üçün peşəkar qiymətləndiricilər də cəlb edilə bilər. Ehtimal olunan qiymət zərflərinin açıldığı günədək məxfi saxlanmalıdır. Hər hansı təklifin qiyməti ehtimal olunan qiymətdən yüksək olsa həmin təklif satınalma prosedurundan kənarlaşacaq. Əgər təklif ehtimal olunan qiymətdən 20 faiz və ya daha artıq aşağıdırsa, həmin təklifdə qanunvericilikdə qeyd edilmiş səbəblər göstərilərək rədd edilə bilər.
Növbəti dəyişiklik isə “Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin dövlət satınalmalarında iştirakı” adlı yeni bir fəslin qanuna əlavə olunmasıdır. Qanuna əsasən, satınalma predmetinin ehtimal olunan qiyməti 3,0 milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində və ya ondan aşağı olan malların (işlərin, xidmətlərin) satın alınması yalnız mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə, açıq tender üsulunu tətbiq etməklə elektron satınalma vasitəsilə keçirir.
Dövlət satınalmalarında iştirakla bağlı sualı olan sahibkarlar və fiziki şəxslər aşağıdakı əlaqə vasitələri ilə şirkətimizlə əlaqə saxlaya bilərlər.
Nizamnamə kapitalının artırılması təcrübəsində yenilik
Konstitusiya Məhkəməsinin mülki məsuliyyətlə bağlı yeni qərarı
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumu 20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəl...

Поправки к «Закону о государственных закупках» Азербайджанской Республики были утверждены 28 декабря 2018 года
Поправки к «Закону о государственных закупках» Азербайджанской Республики были утверждены 28 декабря 2018 года. Поправки внесут инновации в процессы государственных закупок в ряде областей. Во-первых, стоит отметить внедрение электронных закупок. Таким образом, согласно поправкам, участники торгов смогут предлагать свои предложения в электронном виде наряду с бумажными носителями. Электронные закупки будут осуществляться через «единый интернет-портал государственных закупок», который будет создан в течение 3 месяцев. Согласно поправкам, победившая заявка будет автоматически оценена и выбрана в электронной форме в процессе электронных закупок.
Другая важная поправка связана с оценкой тендерных предложений. В соответствии с законом закупающая организация рассчитывает и утверждает сметную стоимость товаров (работ и услуг), которые должны быть закуплены до закупки. Процесс закупки не может быть начат без утверждения предполагаемой цены. Профессиональные оценщики могут также быть вовлечены в вычисление оценочной цены. Ориентировочная цена должна храниться в секрете до дня открытия конвертов. Если цена какого-либо предложения выше, чем предполагаемая цена, это предложение будет удалено из процедуры закупки. Если предложение ниже предполагаемой цены на 20 или более процентов, это предложение может быть отклонено путем указания причин, указанных в законодательстве.
Следующей поправкой является добавление новой главы, озаглавленной «Участие субъектов малого, среднего и малого предпринимательства в государственных закупках». Согласно закону, закупка товаров (работ, услуг) с расчетной стоимостью закупки, подлежащей или равной 3,0 млн. Долл. США, будет осуществляться в электронном виде с участием субъектов микро-, малого и среднего предпринимательства с использованием открытого тендерная процедура.
Предприниматели и частные лица, заинтересованные в участии в процессах государственных закупок, могут связаться с нашей компанией по следующим контактным данным:
В онлайн-галерее HTML-сайт обманывания будет первой закладкой каждого веб-разработчика. Это лучший ресурс на одну страницу для создания желаемой разметки.