28 dekabr 2018-ci il tarixində “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilmişdir. Dəyişikliklər dövlət satınalma prosesslərinə bir sıra istiqamətlərdə yeniliklər gətirəcəkdir. İlk olaraq, elektron satınalmaların keçirilməsinə başlanılmasını qeyd etmək yerinə düşər. Belə ki, dəyişikliyə əsasən iddiaçıları təkliflərini kağız daşıyıcılarla yanaşı, elektron formada da təklif edə biləcəklər. Elektron formada keçiriləcək satınalma 3 ay ərzində yaradılması nəzərdə tutulan “dövlət satınalmalarının vahid internet portalı” vasitəsilə həyata keçiriləcək. Dəyişikliyə əsasən, elektron satınalma prosesi zamanı qalib təklif avtomatik olaraq dəyərləndirilərək elektron formada seçiləcəkdir.
Digər qeyd olunmalı dəyişiklik isə tender təkliflərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlıdır. Qanuna əsasən, satınalan təşkilat satınalmadan əvvəl satın alacağı malların (işlərin və xidmətlərin) ehtimal olunan qiymətini hesablayır və təsdiq edir. Ehtimal olunan qiymət təsdiq olunmadan satınalma prosesi başlana bilməz. Ehtimal olunan qiyməti hesablamaq üçün peşəkar qiymətləndiricilər də cəlb edilə bilər. Ehtimal olunan qiymət zərflərinin açıldığı günədək məxfi saxlanmalıdır. Hər hansı təklifin qiyməti ehtimal olunan qiymətdən yüksək olsa həmin təklif satınalma prosedurundan kənarlaşacaq. Əgər təklif ehtimal olunan qiymətdən 20 faiz və ya daha artıq aşağıdırsa, həmin təklifdə qanunvericilikdə qeyd edilmiş səbəblər göstərilərək rədd edilə bilər.
Növbəti dəyişiklik isə “Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin dövlət satınalmalarında iştirakı” adlı yeni bir fəslin qanuna əlavə olunmasıdır. Qanuna əsasən, satınalma predmetinin ehtimal olunan qiyməti 3,0 milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində və ya ondan aşağı olan malların (işlərin, xidmətlərin) satın alınması yalnız mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə, açıq tender üsulunu tətbiq etməklə elektron satınalma vasitəsilə keçirir.
Dövlət satınalmalarında iştirakla bağlı sualı olan sahibkarlar və fiziki şəxslər aşağıdakı əlaqə vasitələri ilə şirkətimizlə əlaqə saxlaya bilərlər.
Nizamnamə kapitalının artırılması təcrübəsində yenilik
Konstitusiya Məhkəməsinin mülki məsuliyyətlə bağlı yeni qərarı
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumu 20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəl...

Amendments to the “Public Procurement Act” of Azerbaijan Republic have been approved on 28 December 2018
Amendments to the “Public Procurement Act” of Azerbaijan Republic have been approved on 28 December 2018. Amendments will bring innovations to public procurement processes in a number of areas. Firstly, it is worth to note the introduction of electronic procurement. Thus, according to the amendments, the bidders will be able to offer their proposals in an electronic form, along with paper carriers. The electronic procurement will be carried out through the "united internet portal of public procurement", which will be set up within 3 months. According to the amendments, the winning bid will be automatically evaluated and selected in the electronic form during the electronic procurement process.
The other important amendment is related to the evaluation of tender proposals. According to the law, the procuring entity calculates and approves the estimated cost of goods (works and services) to be procured before procurement. The procurement process cannot be started without the approval of the estimated price. Professional evaluators may also be involved in the calculation of the estimated price. Estimated price must be kept secret until the day of envelopes will be opened. If the price of any proposal is higher than the estimated price, that offer will be removed from the procurement procedure. If the proposal is 20 percent or lower than the estimated price, that proposal may be rejected by specifying the reasons stated in the legislation.
The next amendment is the addition of a new chapter entitled "The participation of micro, small and medium-sized entrepreneurship entities in public procurement". According to the law, the procurement of goods (works, services) with the estimated cost of the procurement subject to or equivalent to USD 3.0 million will be carried out electronically with the participation of micro, small and medium-sized entrepreneurship entities using the open tender procedure.
Entrepreneurs and individuals interested in participating in public procurement processes may contact our company through the following contact details: