04 dekabr 2018-ci il tarixində "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa (bundan sonra: Qanun) dəyişiklik edilmişdir.
Dəyişikliklərə əsasən, dövlət qeydiyyatından keçərək hüquqi şəxs statusu almaq istəyən qurumun bu barədə ərizəsində qanuni təmsilçinin də imzası olmalıdır. Belə ki, qurumun dövlət qeydiyyatına alınması barədə Ərizə notariat qaydasında təsdiq edilərkən, təsisçilərlə yanaşı, qanuni təmsilçi və ya onun nümayəndəsi də iştirak etməli və ərizəni imzalamalıdır.
Həmçinin, bu qayda qurumun dövlət qeydiyyatına alınması üçün elektron qaydada müraciətlər barədə də keçərlidir. Dövlət qeydiyyatına alınmağa dair müraciət elektron qaydada edilərsə, həmin müraciət təsisçilərlə yanaşı, qanuni təmsilçi tərəfindən gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edilməlidir. Bununla da, şəxslərin icazəsi və ya xəbəri olmadan müəssisəyə direktor təyin edilməsi kimi Qanundan sui-istifadə hallarının qarşısı alınmışdır.
Digər bir dəyişiklik isə publik hüquqi şəxslərin və kommersiya qurumlarının hüquqi ünvanı barədədir. Belə ki, dəyişikliklərdən əvvəl qurumun dövlət qeydiyyatına alınmasına dair Ərizəyə əlavə ediləcək sənədlərdə qeydiyyata alınacaq qurumun hüquqi ünvanına dair notariat qaydasında təsdiq edilmiş sənəd tələb edilirdi. Hazırda publik hüquqi şəxslər və kommersiya qurumlarının dövlət qeydiyyatına alınmasına dair Ərizədə hüquqi ünvana dair məlumat göstərilməsi kifayətdir. Lakin bu, əmlak sahibinin hüquqi ünvana dair razılığının tələb olunmaması mənasına gəlmir. Qeyd edək ki, qeyri-kommersiya qurumunun dövlət qeydiyyatına alınması zamanı hüquqi ünvan barədə sənəd hələ də tələb olunur.
Bankların iflası zamanı hüquqların müdafiəsi proseduru
Böyük məmnunluq hissi ilə bildiririk ki, hazırlanmasında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi...

Amendments have been made to the registration rules of legal entities
On December 4, 2018, the Law of the Republic of Azerbaijan "On State Registration and State Registry of Legal Entities" (hereinafter: the Law) was amended.
According to the amendments, the application for the state registration of legal entity must bear the signature of the legal entity’s legal representative (Director). Thus, when notarizing the application for state registration of the legal entity, in addition to the shareholders, the legal representative shall participate and sign the application before the notary personally or via proxy.
This rule also applies to electronic application for the state registration of the legal entoty, as well. If an application for state registration is electronically submitted, that application should be confirmed by an electronic signature of both the shareholders and the legal representative. The approved amendments would be helpful in preventing the abuses such as non-consensual appointment as legal representative (director) which is used in practice.
Another amendment to the Law deals with the legal address of public legal entities and commercial legal entities. Before the amendments, a notarized consent letter from the property owner had to be attached to the application for state registration of the legal entity. According to the amendments, it would be sufficient to prove the legal address on the application for state registration of public legal entities and commercial legal entities without the need of notarized approval letter. . However, this does not imply that the consent of the property owner on the use of legal address is not required anymore by law. Legislator simply removed the need for the notarized evidence of consent for the use of legal address from the required documents while registration. It should be noted that for state registration of the non-commercial organizations, notarized document about legal address is still required.