Mühasibat uçotunun aparılması standartları dəyişdirilmişdir
1 iyun 2018-ci ildə "Mühasibat uçotu haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa (bundan sonra: Qanun) dəyişikliklər edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu qüvvəyə minmişdir.
Qanuna edilmiş əsas dəyişikliklər bir neçə kateqoriyada təsnif edilə bilər.
1. Dəyişikliklərə əsasən, sahibkarlıq subyektləri 4 qrupa ayrılır- mikro, kiçik, orta və iri sahibkarlıq subyektləri. Adı çəkilən bölgünün meyarları Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilir. Sahibkarlıq subyektlərinin mühasibat uçotunu aparması qaydaları da məhz bu meyarlara əsasən fərqləndilir.
2. Qanunla mühasibat uçotunun aparılmasının yeni qaydaları müəyyən edilmişdir ki, mühasibat uçotu subyektlərinin bu qaydalara əməl etməsi məcburidir. Belə ki, subyektlər tərəfindən müəssisə daxilində mühasibat uçotu ilə məşğul olan bölmə yaradılmalı və ya müqavilə əsasında cəlb edilməlidir.
Yeni qaydalara əsasən, sahibkarlıq subyektlərində baş mühasib fəaliyyət göstərməlidir ki, iri sahibkarlıq subyektlərində, büdcə təşkilatlarında və illik maliyyə hesabatlarını və ya birləşdirilmiş (konsolidə edilmiş) maliyyə hesabatlarını dərc edən publik hüquqi şəxslərdə baş mühasib peşəkar şəxslər olmalıdır. Bu müəssisələrdə mühasib müqavilə əsasında cəlb edildikdə isə ən azı 2 ədəd peşəkar mühasiblə əmək müqaviləsi bağlanmış olmalıdır. Hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslərdə isə bu tələb ən azı bir peşəkar mühasiblə əmək müqaviləsinin olmasıdır.
3. Həmçinin, mühasibat uçotunun aparılması standartları da dəyişdiriləcəkdir. Belə ki, Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartları, Kiçik və Orta Sahibkarlıq Subyektləri üçün Maliyyə Hesabatının Beynəlxalq Standartları, İctimai Sektor üçün Mühasibat Uçotunun Beynəlxalq Standartları Maliyyə Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə olunacaq və rəsmi mətnlər dərc edildiyi gündən onlar qüvvədə olacaqlar. Milli Mühasibat Uçotu Standartları və uçot qaydaları isə həmin gündən ləğv ediləcəkdir.
Yeni standartlar tətbiq olunduqdan sonra sahibkarlıq subyektlərinin əsas götürəcəyi standartlar da müəyyən edilmişdir. Belə ki, mikro və kiçik, habelə orta sahibkarlıq subyektləri üçün Maliyyə Nazirliyi tərəfindən xüsusi qaydalar müəyyən edilir ki, həmin subyektlər mühasibat uçotunu bu formada da apara bilərlər, və ya Kiçik və Orta Sahibkarlıq Subyektləri üçün Maliyyə Hesabatının Beynəlxalq Standartlarına və Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına uyğun da tərtib edə bilərlər.
İri sahibkarlıq subyektləri öz maliyyə hesabatlarını Kiçik və Orta Sahibkarlıq Subyektləri üçün Maliyyə Hesabatının Beynəlxalq Standartlarına və ya Maliyyə Nazirliyi tərəfindən  müəyyən edilən Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına uyğun tərtib edə bilərlər.
Qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi tərəfindən dövlət maliyyə nəzarəti tədbirləri və vergi yoxlamaları həyata keçirilərkən yuxarıda adıçəkilən tələblərin təmin edilməsi də yoxlanılacaqdır. Qeyd edilən tələblərə uyğun mühasibat uçotunun aparılmaması inzibati məsuliyyətə səbəb olacaqdır. Buna görə məsuliyyəti isə mühasibat uçotu subyektinin rəhbəri, baş mühasib və ya mühasibat uçotu xidməti göstərən hüquqi və ya fiziki şəxs daşıyacaqdır.
Xəstəlik vərəqələrinin verilməsi ilə bağlı yenilik
Yeni dəyişikliklərlə,xəstəlik vərəqələri sığortaolunanlar və sığortaedənlər tərəfindən Azərbaycan...
May 07, 2024
İşçilərin Ezamiyyə Qaydalarına dəyişikliklər edilmişdir
Maliyyə Nazirliyi tərəfindən 18 yanvar 2012-ci il tarixində qəbul edilmiş İşçilərin Ezamiyyə Qayd...

Accounting standards have been changed
On 1 June 2018, the Law of the Republic of Azerbaijan on Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan on Accounting (hereinafter: the Law) came into force.
Major changes to the law can be classified in several categories.
1. According to the amendments, businesses are divided into 4 groups - micro, small, medium and large businesses. The criteria for the above-mentioned groups are determined by the Cabinet of Ministers. Accounting standards for businesses are also distinguished according to these criterias.
2. New rules for conducting accounting have been established, and accounting entities are obliged to comply with these rules. So subjects must create a separate accountancy section within the entity or maintain a separate accountant.
According to new rules, the chief accountant should be involved in businesses, and senior accountants should be professionals in large legal entities, budget organizations and legal entities that publish annual financial statements or consolidated financial statements. If an accountant is involved with a contract,those entities have to sign an employment contract with at least 2 professional accountants. If an accountant is involved in these businesses with contract, the employment contract must be concluded with at least 2 professional accountants.
3. Also, financial reporting standards will also be changed. International Financial Reporting Standards, International Financial Reporting Standards for Small and Medium-sized Entities, and International Public Sector Accounting Standards will be translated into Azerbaijani by the Ministry of Finance and will be effective from the date of publication of official texts. National Financial Reporting Standards and Accounting Policies will be canceled from that date.
As the new standards have been introduced, standards that entrepreneurship entities will use are determined as well. Thus, for the micro and small, and the medium-sized entities, the Ministry of Finance sets specific rules that these entities may carry out accounting in this form, or in accordance with International Financial Reporting Standards and International Financial Reporting Standards for Small and Medium-sized Entities.
Large entities may compile their financial reportings in accordance with International Financial Reporting Standards for Small and Medium Entrepreneurship Subjects or International Financial Reporting Standards set out by the Ministry of Finance.
It should be noted that the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan will also examine the above-mentioned requirements during state financial controls and tax inspections. The absence of finance reporting in accordance with the requirements will result with administrative responsibility. the liability will be borne by the head of the accounting subject, the chief accountant or lthe egal entity or the physical person providing accounting services.
Moratorium over business inspections has been extended to January 1, 2021
Nov 02, 2017
Apr 04, 2018
Jun 06, 2023
Failure to make capital contribution will be penalized
Until now, no specific legal implications of failure to make initial capital contribution were pr...