25 iyun 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası tərəfindən təsdiq edilmiş “Bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması Qaydaları” (bundan sonra: Qaydalar) qüvvəyə minmişdir. Qaydalara əsasən, bank hesabının açılması və bağlanması ilə bağlı prosedur, habelə tələb olunan sənədlər, imza və möhür nümunələri vərəqəsinə dair tələblər müəyyən edilmişdir.
Qaydalarda müəyyən edilmişdir ki, banklar bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması məqsədilə “Öz müştərini tanı” prinsiplərinə uyğun daxili qaydalara malik olmalıdır. Daxili qaydalar “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa, bu Qaydaların, digər hüquqi aktların tələblərinə və bankın risklərin idarə edilməsi sisteminə uyğun olaraq hazırlanmalıdır.
Qeyd edilməlidir ki, qaydalara görə, bank hesablarının məsafədən açılması proseduru müəyyən edilmişdir. Belə ki, bu zaman gücləndirilmiş elektron imza və video görüntü, habelə müştərinin statusundan asılı olaraq (fiziki/hüquqi şəxs, rezident/ qeyri-rezident) Qaydalara 1 saylı Əlavədə müəyyən edilən spesifik sənədlər və məlumatlar tələb edilir.

25 июня 2019 года вступили в силу «Правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов» (далее - Правила), утвержденные Управлением по Надзору за Финансовым Рынком Азербайджанской Республики. Согласно правилам, определены необходимые документы и порядок открытия и закрытия банковских счетов, а также требования к авторизованным подписям и штампам.
Согласно правилам, банки должны иметь внутренние правила в соответствии с принципом «Знай своего клиента» для открытия, ведения и закрытия банковских счетов. Внутренние правила должны быть подготовлены в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О предотвращении легализации средств, полученных преступным путем, или другого имущества и финансировании терроризма», требованиям настоящих Правил, других правовых актов и системы управления рисками банка.
Следует отметить, что согласно правилам был определен порядок открытия банковского счета на расстоянии. Таким образом, при открытии банка на расстоянии используются электронная подпись и видеозвонок, а также конкретные документы и информация, указанные в Приложении 1 к Регламенту, в зависимости от статуса клиента (физическое / юридическое лицо, резидент / нерезидент).