25 iyun 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası tərəfindən təsdiq edilmiş “Bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması Qaydaları” (bundan sonra: Qaydalar) qüvvəyə minmişdir. Qaydalara əsasən, bank hesabının açılması və bağlanması ilə bağlı prosedur, habelə tələb olunan sənədlər, imza və möhür nümunələri vərəqəsinə dair tələblər müəyyən edilmişdir.
Qaydalarda müəyyən edilmişdir ki, banklar bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması məqsədilə “Öz müştərini tanı” prinsiplərinə uyğun daxili qaydalara malik olmalıdır. Daxili qaydalar “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa, bu Qaydaların, digər hüquqi aktların tələblərinə və bankın risklərin idarə edilməsi sisteminə uyğun olaraq hazırlanmalıdır.
Qeyd edilməlidir ki, qaydalara görə, bank hesablarının məsafədən açılması proseduru müəyyən edilmişdir. Belə ki, bu zaman gücləndirilmiş elektron imza və video görüntü, habelə müştərinin statusundan asılı olaraq (fiziki/hüquqi şəxs, rezident/ qeyri-rezident) Qaydalara 1 saylı Əlavədə müəyyən edilən spesifik sənədlər və məlumatlar tələb edilir.

On 25 June 2019 "Rules of opening, conducting and closing of bank accounts"(hereinafter: Rules), approved by the Financial Market Supervisory Authority of the Republic of Azerbaijan, came into force. According to the rules, required documents and the procedure for opening and closing of bank accounts, as well as the requirements for authorized signatures and stamp form have been defined.
It is defined by the rules that, banks should have internal rules in accordance with the principle of "Know your customer" for opening, conducting and closing of bank accounts. The internal rules should be prepared in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan “On the Prevention of the Legalization of Criminally Obtained Funds or Other Property and the Financing of Terrorism”, the requirements of these Rules, other legal acts and the risk management system of the bank.
It should be noted that, according to the rules, the procedure for opening of a bank account from distance has been determined. Thus, while opening a bank from distance, advanced electronic signature and video call, as well as the specific documents and information specified in Appendix 1 to the Regulations, depending on the client's status (physical/legal entity, resident/non-resident) are required.