Daşınmaz əmlakın özgəninkiləşdirilməsi zamanı mülkiyyətçi nikahda olan şəxs olarsa, qanunvericilik tərəfindən ərin (arvadın) razılığının tələb olunduğu hallar göstərilmişdir. Lakin nikahda olan şəxsin üzərində mülkiyyət hüququna sahib olduğu daşınmaz əmlakı icarəyə verməsi zamanı ərin (arvadın) razılığının tələb olunub-olunmaması ilə bağlı qanunvericilikdə konkret bir mövqe göstərilməmişdir. Təcrübədə isə notariuslar tərəfindən bir çox hallarda ərin (arvadın) razılığı tələb edilmir.
Bu halla bağlı Caspian Legal Centerə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyindən göndərilmiş rəsmi cavaba görə, müvafiq razılıq tələb edilməlidir. Belə ki, Ailə Məcəlləsinə və "Notariat haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən, ər-arvaddan birinin daşınmaz əmlak üzərində sərəncam vermək barədə notariat qaydasında təsdiq edilən və (və ya) qeydiyyata alınan əqdlər bağlaması üçün digər tərəfin notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılığı lazımdır. Həmçinin, Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsində də göstərilir ki, daşınmaz əmlaka birgə hüququ olan ərin (arvadın) razılığı olmadan daşınmaz əmlakın dövlət reyestrində qeydə alınmış hüquq barədə bağlanmış müqavilə etibarsız sayılır.
Lakin bu qayda bütün hallar üçün keçərli deyil. İlk növbədə, ər-arvadın hər birinin ayrıca mülkiyyətində olan daşınmaz əmlak icarəyə verilərkən bu razılıq tələb edilmir. Bura onların hər birinin nikaha daxil olanadək mülkiyyətində olan, nikah dövründə isə bağışlanma, vərəsəlik və ya digər əvəzsiz qaydada əldə edilmiş daşınmaz əmlak daxildir.
Qeyd edilən qaydanın ikinci istisnası isə "Azərbaycan Respublikası mənzil fondunun özəlləşdirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunu əsasında özəlləşdirilən mənzillərdir. Belə ki, bu Qanuna əsasən özəlləşdirilmiş mənzillər əvəzsiz qaydada əldə edildiyindən və ər (arvad) həmin mənzilin onlardan birinin adına özəlləşdirilməsinə, yəni mülkiyyətinə verilməsinə könüllü razılığını bildirdiyindən, həmin mənzillərin icarəyə verilməsi zamanı ər (arvadın) notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılığı tələb edilmir.
Beləliklə, daşınmaz əmlakın icarəyə verilməsinə dair müqavilələrin rəsmiləşdirilməsi zamanı daşınmaz əmlakın mülkiyyətçisinin ərinin (arvadının) notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılığı alınmalıdır.

In the case of the selling of the real estate, if the proprietor is a married person, the circumstances where the consent of spouses is required are provided by the legislation. However, there is no specific position in the legislation regarding whether a husband (wife) consent is required while renting of a real estate owned by a married person. Yet in practice, in most cases, Notaries do not require the consent of husband (wife).
Relevant consent is required due to the official response from the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan to Caspian Legal Center on this condition. Due to the Family Code and the Law of the Republic of Azerbaijan "On Notary", the other party must have a notarized consent of the other party must be submitted for the purpose of concluding a notarized and (or) registered transaction for the assignment of one of the spouses on the real estate. At the same time, the Civil Code of the Republic of Azerbaijan states that the contract on the registered right in the state register of real estate shall be considered invalid without the consent of the husband (wife), who has the right of joint ownership.
However, this rule does not apply to all cases. First of all, this consent is not required when renting separate property of each of the spouses. This includes immovable property owned by each of them until marriage, gifts, inherited property, or other property that obtained free of charge during the marriage.
The second exception to this rule is the privatized apartments on the basis of the Law of the Republic of Azerbaijan "On privatization of the housing stock of the Republic of Azerbaijan". Thus, as privatized apartments acquired in accordance with this Law are free of charge, and as the husband (wife) voluntarily agrees to the privatization of that apartment on behalf of one of them, notarized consent of the husband (wife) is not required for the lease of those apartments.
Thus, when registering contracts on the rent of real estate , a notarized consent of a spouse (spouse) of a real estate owner must be submitted.