burada bakida vekiller haqqinda ve huquq meslehetxanasi barədə
Ənənəvi hüquq xidmətləri və ya hüquq məsləhətləri əldə etmək istəyən şəxslər, xüsusilə yaşlı nəsil hüquq məsləhətxanası və ya vəkil axtarmaq (seçmək) barədə düşünürlər. Bu məqalədə hüquq məsləhətanası, bakıda vəkillər və hüquq məsləhəti ilə bağlı adətən yanlış anlaşılan məqamlara aydınlıq gətirməyə çalışacağıq və tövsiyələtimizi verəcəyik.
Azərbaycanda, xüsusilə Bakıda vəkillər məhkəmə işləri sahəsində ixtisaslaşıblar və vəkil seçimi xüsusilə məhkəmə mübahisələri zamanı zəruri olacaqdır. Amma hüququn bir çox sahələri, xüsusilə məsləhətlər, bura daxildir biznes və ya kommersiya hüququ sahəsində məsləhətlər, müqavilələr, əmək və miqrasiya, tikinti, ailə hüququ, vergi hüququ və mülki hüququn başqa sahələri sahəsində məsləhət almaq üçün hər hansı ixtisaslı və peşəkar hüquqşünasdan məsləhət almaq mümkündür. Hüquqşünas seçimində və ya vəkil seçimində əsas məsələ həmin sahə üzrə müvafiq təhsil və peşəkarlığın olmasıdır. Əlavə olaraq, məhkəmə işlərində təmsilçilik, yəni şəxsin əvəzinə məhkəmə proseslərinə çıxa bilmək üçün vəkilin seçimi zəruri olacaqdır. Şirkətlər isə tam ştat işçilərini etibarnamə əsasında məhkəmədə təmsilçilik barədə səlahiyyətləndirə bilərlər.
Hüquq məsləhətxanaları isə ənənəvi olaraq vəkillərin yerləşdiyi qurum və ya vəkil bürosu kimi də anlaşılır. Adətən Bakıda vəkillərin seçimi hüquq məsləhətxanası üzrə deyil, vəkil üzrə həyata keçirilir. Yəni şəxs hüquq məsləhətxanasını deyil, müəyyən etdiyi vəkili səlahiyyətləndirir.
Bakıda vəkillər adətən aşağıdakı xidmətləri göstərirlər:
-məhkəmə instansiyalarına təmsilçilik
-mülki və cinayət işlərində cavabdehin və zərərçəkmişin müdafiəsi
-inzibati işlərdə dövlət orqanları qarşısında vətəndaşların hüquqlarının qorunması – bura həm dövlət orqanında inzibati icraat, həm də sonrakı məhkəmə baxışı daxildir
- mülki işlərdə hüquqları pozulan şəxsin adından iddiaçı kimi çıxış etmək
- apellyasiya və kassasiya şikayətlərinin yazılması və məhkəmədə müdafiə edilməsi
-cinayət işlərində təqsirləndirilən şəxsin müdafiəçisi (vəkili) qismində iştirak
-yuxarıdakılarla əlaqədar hüquqi yardımın edilməsi
Hüquq məsləhətxanalarında qeyd edilən işlərlə bağlı müxtəlif ixtisaslı vəkillər fəaliyyət göstərirlər və bizim tövsiyəmiz hüquqi işin xarakterinə uyğun olaraq təcrübəsi olan vəkilin və ya hüquq məsləhətxanasının seçilməsidir.
Hüquqi işin xarakterindən asılı olaraq, məsələn beynəlxalq xarakterli hüquqi işlərdə, beynəlxalq müqavilələrdə, xarici ölkələrin məhkəmə və arbitrajlarında hüquqların qorunması, beynəlxalq vergitutma işlərində, beynəlxalq nəqliyyat və daşımalar, ixrac və idxal müqavilələrində isə bu sahədə xarici təhsil və beynəlxalq təcrübənin olmasına diqqət yetirilməlidir. İstənilən hüquq təhsili olan şəxs üçün hər hansı müqavilənin tərtib edilməsi sadə və asan bir iş kimi təsəvvür edilsə belə, müvafiq təcrübəsi olmadığ halda həmin şəxsin özünün də, habelə müştərisinin də xəbəri olmadan yol verdiyi nöqsanlar olacaqdır.
Bakıda vəkillərin, hüquq məsləhətxanası və ya hüquqşünasın seçilməsindən sonra mütləq şəkildə yazılı xidmət müqaviləsi tələb edilməlidir və müqavilədə işin həcmi, xarakteri və müştərinin gözləntiləri əks etdirilməlidir. Xüsusilə sonrakı mübahisələrin qarşısını almaq üçün hansı nəticəyə təminat verilib-verilməmə, hüquq xidməti göstərən şəxsin məsuliyyəti və həcminin əks etdirilməsində maraqlı olun.
Bildiririk ki, CLC tam tərkibli, xarici təhsil və beynəlxalq təcrübəli komandası ilə hüququn müxtəlif sahələrində, o cümlədən məsləhətləşmə və məhkəmə işlərində, biznes hüququ və kommersiya hüququ da daxil olmaqla, vergi, mühasibatlıq və kadr uçotu sahəsində xidmətlər təklif edən məsləhətçi şirkətdir. Bizim mütəxəssislərimizin təcrübəsi və şirkətin işləri yüksək qiymətləndirilərək bir sıra beynəlxalq reytinqlərə daxil edilmişik.
Müştərinin istəyi ilə biz verilmiş hüquq məsləhətləri və xidmət üzrə peşəkar məsuliyyət sığortası təqdim edirik. Hər hansı sualınızı məmnuniyyətlə cavablandıra bilərik:
Mobil: +994 50 289 89 73, email: [email protected]
AZƏRBAYCANDA KRİPTOVALYUTA TƏNZİMLƏNMƏSİ
Jul 31, 2022
Bankların iflası zamanı hüquqların müdafiəsi proseduru: Borc və kompensasiyanın alınması üçün nələr edilməlidir?
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı qısa müddət ərzində Əmrahbank, Atabank, NBC Bank və AG Bank...
May 27, 2020
Korporativ sosial məsuliyyət xərclərinin vergidən azadolunma meyarları
zərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 12 mart 2020-ci il tarixli Qərarı ilə “Azərbaycan ...

The choice of barristers (attorneys) and law offices in Baku
Those who wish to seek traditional legal services or legal advice, especially the older generation, are considering choosing an attorney or contracting a law office. In this article, we will try and make clear the terminology used in Azerbaijan in legal market and law services, and further provide our recommendations regarding chosing barristers (attorneys), law offices or lawyers.
Barristers (attorneys) in Azerbaijan, especially in Baku, specialize in litigation, and the selection of a lawyer will be especially necessary in litigation. Attorney implies lawyers with bar registration and authorized to appear before the clients on behalf of the clients. Other areas of law, especially advice, including business or commercial law advice, contracts, labor and migration, construction, family law, tax law, and other areas of civil law, can be consulted by any qualified and professional lawyer – which does not require a lawyer to be a member of the bar in Azerbaijan. Law office, implies office of attorneys, again members of the bar. The main issue in choosing an attorney or choosing a law office is the availability of relevant skills and professionalism in that area. The Companies can empower full-time employees to represent them in court on a voluntary basis, such lawyers of companies can represent their companies even if they are not a member of the bar in Azerbaijan.
While contracting an attorney, the client authorizes the specific attorney, not the law office where he is registered, as a usual practice in Azerbaijan. Which, unlike contracting law firms, make the individual attorney responsible for the legal work, not the legal entity.
Attorneys in Baku usually provide the following services:
- representation before courts;
- Protection of defendants and victims in civil and criminal cases;
- protection of citizens' rights before public authorities in administrative cases - this includes both administrative proceedings in the public (administrative) body and subsequent court proceedings;
- to act on behalf of the person whose rights are violated in civil cases;
- filing of appeal and cassation complaints;
- Participation in the criminal case as the defendant's lawyer;
- providing legal assistance in connection with the above.
There are a variety of qualified lawyers involved in the legal advice cases, and our recommendation is to choose an experienced lawyer or attorney who is experienced in similar cases.
Depending on the nature of legal work, for example, international law, international contracts,  foreign courts and arbitrations, international taxation and transportation, export and import contracts requires involvement of internationally educated and experienced lawyers. Lack of proper education, theoretical and practical knowledge, and lack of experience in this field is a risk for the client which must be avoided.
After selecting a lawyer, attorney or law office in Baku, a written service agreement must be required and the scope, nature, and client's expectations, including any warranty about the outcome of the legal service to be specified.
CLC is a fully-fledged consulting company, with the team of professionals possessing international education and experience, offering a wide range of consulting services in various fields of law, including business set-up, litigation, business and commercial law, taxation, and accounting services .The experience of our specialists and the work of the company is highly appreciated and included in a number of international ratings.
At the request of the client, we provide legal advice and professional liability insurance for our services. For questions or enquiries please contact us:
Mobile: +994 50 289 89 73, email: [email protected]
Consulting companies in Azerbaijan | CLC consulting
Consulting companies are usually companies that provide consulting services. Consulting companies...
Liquidation of Companies in Azerbaijan
Entering the Azerbaijani market and establishing a legal entity are relatively easy. But business...
Aug 12, 2021
Feb 15, 2019
Novel Coronavirus (COVID-19) and its legal Impacts in Azerbaijan
Mar 11, 2020
Consulting companies in Azerbaijan | List of Consulting Services by CLC