Məhkəmə əsl həqiqəti müəyyən etməlidirmi?
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 18 mart 2019-cu il tarixində “Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 125-ci maddəsinin VII hissəsinin Azərbaycan Respublikasının mülki prosessual qanunvericiliyi baxımından şərh edilməsinə dair” qərar (bundan sonra: Qərar) qəbul etmişdir. Qərarda məhkəmənin işə hansı çərçivədə baxması, ələxüsus işə baxılarkən məhkəmə tərəfindən obyektiv, yoxsa formal həqiqətin müəyyən edilməli olduğu məsələsinə aydınlıq gətirilmişdir.
Konstitusiya Məhkəməsi öz qərarında göstərmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyinə əsasən, ədalət mühakiməsi zamanı, çəkişmə prinsipi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 125-ci maddəsinin VII hissəsində göstərilən məhkəmə tərəfindən həqiqətin müəyyən edilməsi prinsipi qarşılıqlı tətbiq edilməlidir. Qərara əsasən, hakimlər məhkəmə mübahisələrinə baxarkən çəkişmə prinsipini təmin etməli, yalnız tərəflərin topladığı sübutlar və faktiki hallar çərçivəsində işə baxmalı və həmin sübutlara müvafiq olaraq nəticəyə gəlməlidir.
Beləliklə, mülki və iqtisadi işlər üzrə məhkəmə icraatı zamanı məhkəmə tərəflərin təqdim etdiyi sübutlar və faktlar əsasında həqiqəti müəyyən etməlidir.
Mənfəət Vergisi |  Gəlirdən Çıxılan Xərclər
Mənfəət Vergisi | Gəlirdən Çıxılan Xərclər
Bu məqalədə Azərbaycanda mənfəət vergisi ilə bağlı əsas müddəaları xülasə şəklində diqqətinizə ça...
Jun 15, 2020
İpoteka Barədə KM-nin Yeni Qərarı
Mar 30, 2022
Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi - Müəssisənin bağlanılması
Azərbaycan bazarına daxil olmaq və hüquqi şəxs təsis etmək nisbətən asandır. Lakin müəssisələr bi...

Пленум Конституционного Суда Азербайджанской Республики принял решение «о толковании части VII статьи 125 Конституции Азербайджанской Республики с точки зрения гражданского процессуального законодательства Азербайджанской Республики» (далее - Решение ) 18 марта 2019 года. Основные вопросы, которые были разъяснены в Решении, касаются степени, в которой суд должен рассмотреть дело, в частности, должна ли суд определять объективную или формальную истину при рассмотрении дела.
Конституционный Суд в своем решении заявил, что, согласно действующему законодательству Азербайджанской Республики, принцип определения истины судом, упомянутый в пункте 7 статьи 125 Конституции Азербайджанской Республики, должен применяться в соответствии с принципом состязательности в ходе разбирательства. Согласно решению, судьи должны обеспечить принцип состязательности в судебных спорах и должны рассматривать дело только на основании доказательств, собранных сторонами, и в соответствии с обстоятельствами дела, и принимать решение в соответствии с этими доказательствами.
Таким образом, в судебных разбирательствах по гражданским и экономическим делам суд должен определять истину на основании доказательств и фактов, представленных сторонами.
зербайджан привлекает иностранных экспатов, инвесторов и предприятия как привлекательное место дл...
В Азербайджанской Республике применяется континентальная правовая система, также известная как си...
В соответствии со статьей 324 Гражданского Кодекса Азербайджанской Республики для заключения дого...