Məhkəmə əsl həqiqəti müəyyən etməlidirmi?
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu 18 mart 2019-cu il tarixində “Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 125-ci maddəsinin VII hissəsinin Azərbaycan Respublikasının mülki prosessual qanunvericiliyi baxımından şərh edilməsinə dair” qərar (bundan sonra: Qərar) qəbul etmişdir. Qərarda məhkəmənin işə hansı çərçivədə baxması, ələxüsus işə baxılarkən məhkəmə tərəfindən obyektiv, yoxsa formal həqiqətin müəyyən edilməli olduğu məsələsinə aydınlıq gətirilmişdir.
Konstitusiya Məhkəməsi öz qərarında göstərmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyinə əsasən, ədalət mühakiməsi zamanı, çəkişmə prinsipi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 125-ci maddəsinin VII hissəsində göstərilən məhkəmə tərəfindən həqiqətin müəyyən edilməsi prinsipi qarşılıqlı tətbiq edilməlidir. Qərara əsasən, hakimlər məhkəmə mübahisələrinə baxarkən çəkişmə prinsipini təmin etməli, yalnız tərəflərin topladığı sübutlar və faktiki hallar çərçivəsində işə baxmalı və həmin sübutlara müvafiq olaraq nəticəyə gəlməlidir.
Beləliklə, mülki və iqtisadi işlər üzrə məhkəmə icraatı zamanı məhkəmə tərəflərin təqdim etdiyi sübutlar və faktlar əsasında həqiqəti müəyyən etməlidir.
Mənfəət Vergisi |  Gəlirdən Çıxılan Xərclər
Mənfəət Vergisi | Gəlirdən Çıxılan Xərclər
Bu məqalədə Azərbaycanda mənfəət vergisi ilə bağlı əsas müddəaları xülasə şəklində diqqətinizə ça...
Jun 15, 2020
İpoteka Barədə KM-nin Yeni Qərarı
Mar 30, 2022
Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi - Müəssisənin bağlanılması
Azərbaycan bazarına daxil olmaq və hüquqi şəxs təsis etmək nisbətən asandır. Lakin müəssisələr bi...

The Plenum of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan made the decision "on interpretation of the VII part of the Article 125 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan in terms of civil procedure legislation of the Republic of Azerbaijan" (hereinafter: the Decision) on 18 March 2019. The main issues that have been clarified in the Decision are about the extent which the court should consider the case, in particular, whether objective or formal truth should be determined by the court when considering the case.
The Constitutional Court, stated in its judgment that, according to the current legislation of the Republic of Azerbaijan, the principle of determination of the truth by the court referred to in Article 125 § VII of the Constitution of the Republic of Azerbaijan should be applied in accordance with the adversarial principle during the proceedings. According to the decision, judges should ensure the adversarial principle on court disputes, and should judge the case only within the evidence gathered by the parties, and according to the circumstances of the case, and make a decision in accordance with those evidence.
Thus, in court proceedings on civil and economic cases, the court should determine the truth based on the evidence and facts presented by the parties.
Can foreigners buy property in Azerbaijan?
Jan 15, 2020
Data Protection Law in Azerbaijan
Personal data in Azerbaijan, its protection, transmission, the responsibility of data users and o...
Feb 12, 2021
Procedure for defending interests before liquidated banks in Azerbaijan: how to get refunds and compensations?
he Central Bank of Azerbaijan has recently revoked the licenses of Amrahbank, Atabank, NBC Bank a...