Korporativ sosial məsuliyyət xərclərinin vergidən azadolunma meyarları
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 12 mart 2020-ci il tarixli Qərarı ilə “Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə uyğun olaraq, vergidən azadolunma məqsədləri üçün elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatların Meyarları” təsdiq edilmişdir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə əsasən,  paylarının (səhmlərinin) 51 və daha artıq faizi birbaşa və ya dolayısı ilə dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər və dövlətin adından yaradılan publik hüquqi şəxslər istisna olmaqla, vergi ödəyicisinin hesabat ilinin mənfəətinin 10 faizindən çox olmayan hissəsinin Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilən meyarlara cavab verən elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatlara köçürülən hissəsi – 2019-cu il 1 yanvar tarixdən 10 il müddətinə hüquqi şəxslərin mənfəət vergisindən azaddır.
Qərara əsasən, aşağıda göstərilən meyarlara cavab verən müəssisə, idarə və təşkilatlara edilən köçürmələr mənfəət vergisindən azad edilmişdir:
1. Elm sahəsində- qanunvericiliyin tələblərinə müvafiq qaydada akkreditasiyadan keçməsi, müvafiq elm sahəsində dövlət siyasətinin əsas prioritetləri üzrə tədqiqat aparması və ən azı 5 nəfər elmi işçisinin olması;
2. Təhsil sahəsində- dövlət orqanlarının, dövlətin adından yaradılan publik hüquqi şəxslərin, dövlət mülkiyyətində olan və ya paylarının (səhmlərinin) 51 və daha artıq faizi birbaşa və ya dolayısilə dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin tabeliyində olması və (və ya) qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq lisenziya alması (qeyd edilmiş 2 kriteriyadan hər hansı birinə cavab verməsi kifayətdir);
3. Səhiyyə sahəsində- dövlət səhiyyə sisteminə daxil olan tibb müəssisəsi olması və köçürülən vəsaitin nizamnaməsində nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətləri üzrə əhalinin sağlamlığının qorunması ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsi məqsədləri üçün istifadə edilməsi.
4. İdman sahəsində- qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq ictimai birlik formasında yaradılan respublika idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klubları olması və köçürülən vəsaitin idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klublarının təsis sənədlərində nəzərdə tutulan məqsədlər üçün sərf edilməsi;
5. Mədəniyyət sahəsində- Azərbaycan mədəniyyətinin, milli mədəni irsin təbliği, təşviqi və inkişafı məqsədilə incəsənət və bədii tədbirlərin, yaradıcılıq müsabiqələrinin, sərgilərin, yaradıcılıq gecələrinin, mədəniyyət və incəsənət təqdimatlarının, festivalların, konfrans və simpoziumların təşkilini, nəşr məhsullarının hazırlanmasını və yayımını həyata keçirən, habelə film istehsal edən hüquqi şəxslər (kommersiya hüquqi şəxsləri istisna olmaqla) olması və (və ya) teatr, kitabxana və ya muzey kimi fəaliyyət göstərməsi (qeyd edilmiş 2 kriteriyadan hər hansı birinə cavab verməsi kifayətdir).
Qeyd edilməlidir ki, hüquqi şəxslər tərəfindən yuxarıda göstərilən meyarlara cavab verən müəssisə, idarə və təşkilatlara edilən ödənişlər yalnız nağdsız qaydada bank hesabı vasitəsilə həyata keçirildikdə və ödənişin təyinatı bu barədə sənəddə göstərildikdə mənfəət vergisindən azaddır. Qərara əsasən, ödənişi alan müəssisə, idarə və təşkilat hesabat ili bitdikdən sonra 1 (bir) ay müddətində alınmış vəsaitin təyinatı üzrə xərcləndiyini təsdiq edən sənədləri (alqı-satqı müqavilələri, təhvil-təslim aktları, ödəniş tapşırıqları, bank çıxarışları və s.) vəsaiti köçürən şəxsə təqdim etməlidir.
Xarici bank köçürmələri barədə rəsmi şərh
“Azərbaycan Respublikasının rezidentlərinin xarici valyutada, habelə qeyri-rezidentlərin milli və...

Критерии освобождения от налогов расходов по корпоративной социальной ответственности в Азербайджане
«Критерии предприятий, учреждений и организаций, действующих в области науки, образования, здравоохранения, спорта и культуры в целях освобождения от налогов в соответствии со статьей 106.1.18 Налогового Кодекса Азербайджанской Республики», были утверждены Постановлением  Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 12 марта 2020 года.
В соответствии со статьей 106.1.18 Налогового Кодекса Азербайджанской Республики, за исключением юридических лиц, у которых 51 или более процентов акций (акций) прямо или косвенно принадлежат государству и публичным юридическим лицам, созданным от имени государства, часть прибыли налогоплательщиков (не превышающей 10 процентов прибыли налогоплательщика за отчетный год), которая перечисляется предприятиям, учреждениям и организациям, работающим в области науки, образования, здравоохранения, спорта и культуры, отвечающим определенным критериям Кабинетом министров Азербайджанской Республики освобождается от уплаты налога на прибыль сроком на 10 лет с 1 января 2019 года.
Согласно Постановлению , перечисления, производимые предприятиям, учреждениям и организациям, которые соответствуют следующим критериям, освобождаются от подоходного налога:
1. В области науки - аккредитация в соответствии с требованиями законодательства, для проведения исследований по основным приоритетам государственной политики в соответствующей области науки, а также иметь не менее 5 исследователей;
2. В сфере образования - подчиняться государственным органам, публичным юридическим лицам, созданным от имени государства, и юридическим лицам, 51 или более процентов акций (акций) которых прямо или косвенно принадлежит государству, и (или ) получить лицензию в соответствии с требованиями законодательства (достаточно одного из указанных критериев);
3. В области здравоохранения - быть медицинским учреждением, включенным в государственную систему здравоохранения, и использовать перечисленные средства для финансирования расходов, связанных с охраной здоровья населения в областях деятельности за в уставе;
4. В области спортивных федераций (ассоциаций) или спортивных клубов, созданных в форме общественных объединений в соответствии с требованиями законодательства, и использовать перечисленные средства для целей, указанных в учредительных документах спортивных федераций ( ассоциации) или спортивные клубы;
5. В сфере культуры - юридические лица, которые организуют художественные мероприятия, конкурсы, выставки, художественные вечера, культурные и художественные презентации, фестивали, конференции и симпозиумы, готовят и распространяют публикации, а также производят фильмы с целью продвижения, развитие азербайджанской культуры и национального культурного наследия (за исключением коммерческих структур) и (или) функционирование в качестве театра, библиотеки или музея (удовлетворение одному из указанных критериев является достаточным).
Следует отметить, что платежи, осуществляемые юридическими лицами предприятиям, учреждениям и организациям, отвечающим вышеуказанным критериям, освобождаются от уплаты подоходного налога только в том случае, если они переводятся безналично через банковский счет и цель платежа указана в документе.
В соответствии с Постановлением  предприятие, учреждение или организация, получающая платеж, должна предоставить  документы, подтверждающие, что полученные средства были потрачены по прямому назначению (договоры купли-продажи, акты приемки, платежные поручения, банковские выписки и т. Д.) в течение 1 месяц после окончания отчетного года.